DAİŞ Musul’da en az 140 sivili katletti

Musul’un DAİŞ’ten kurtarılması için kent kuşatılırken, DAİŞ sivilleri kalkan olarak kullanıyor. Kentten kaçmaya çalışan en az 140 sivil DAİŞ tarafından katledildi.

Çetelerin Musul’un batısında sıkıştıkları mahallelerde canlı kalkan olarak kullandıkları sivillerin kaçışını önlemek amacıyla büyük katliamlar gerçekleştirdi. Sadece son günlerde onlarca sivilin kenti terk etmek isterken katledildikleri bildirildi.

Reuters’in ulaştığı bir kent sakini, Tenek mahallesinde DAİŞ çetelerince katledilen bir yakınının cenazesinin elektrik direğine asılığını söyledi.

Güney Kürdistan Güvenlik Konseyi’nin verdiği bilgilere göre ise Musul’da Pazartesi ve Salı günleri en az 140 sivil katledildi.

Tarihi Musul mahallelerinde kaçmaya çalışırken katledilen sivillerin sayısının ise en az 40 sivilin katledildiği bilgisi verildi.

Musul’un kurtarılması için geçtiğimiz yıl başlatılan büyük operasyonla kentin doğu mahalleleri tümden kurtarılmış ve kuşatmaya alınmıştı. DAİŞ çeteleri halen kentin batı mahallelerinde işgali sürdürürken, kentin tümden kurtarılmasının zaman alacağı tahmin ediliyor. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir