Demokratik Yöre Dernekleri: Yüzbin kere ‘Hayır’

Demokratik Yöre Dernekleri Koordinasyonu, 16 Nisan’da yapılacak olan referanduma ilişkin düzenlediği basın toplantısında “Birarada, kardeşçe yaşamamızı imkansız hale getirecek, toplumu kutuplaştıran, ‘Hayır’ diyenleri vatan haini, millet düşmanı gibi gösteren siyaset diline yüzbin kere ‘Hayır'” denildi.

Demokratik Yöre Dernekleri Koordinasyonu, “Hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz, ‘Hayır'” şiarıyla Şişli Kent Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, koordinasyon üyesi birçok yöre derneği temsilcisi katıldı. Basın metnini koordinasyon adına Mesut Gerçek okudu. Gerçek, iktidarların çarpık politikalarıyla, zorunlu göç ve iskanlarla ülkenin dört bir yanına dağılan insanlar olduğunu belirtti. Referandumun önemine dikkat çeken Gerçek, “Anayasa değişiklik paketini hazırlayanlar bunu birlik-beraberliğimizin ve güçlü Türkiye’nin teminatı olarak takdim ediyorlar. Halklarımızdan onay istiyorlar. Oysa bu paket daha baştan gayrı meşrudur” diye konuştu.

Bu ülkede yaşayan tüm etnik ve inançların haklarını garanti altına almayan bir metin, birlik ve beraberliğin teminatı olamayacağının altını çizen Gerçek, iktidarın bugüne kadarki icraatlarının ülkeye verdiği zararın hesabı sorulmasın diye mutlak bir dokunulmazlık kazanma çabası olduğunu söyledi.

‘ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ANTİDEMOKRATİKTİR’

Anayasa değişiklik paketinin baştan sona antidemokratik olduğunu ifade eden Gerçek, devletin bütün yetkilerinin tek adamda toplanacağını kaydetti. 12 Eylül cuntacılarının eseri olan ’82 anayasasına bile rahmet okutacak bir girişimle karşı karşıya olduklarını vurgulayan Gerçek, konuşmasına şöyle devam etti: “Parti liderlerinin vesayeti ve adaletsiz seçim barajıyla sakatlanmış parlamenter sistem tamamen işlevsizleştirilmek isteniyor. Yargı emir erine çevriliyor, sorunlu bir adalet sisteminden mutlak adaletsizliğe geçilmek isteniyor. 80 milyon yurttaş tek adamın tebaasına çevrilmek isteniyor. Asla kabul edilemez. Bu referandum yarışı eşitsiz ve adaletsizdir. Onlarca televizyon, gazete, radyo, haber ajansı kapatıldı. Binlerce siyasetçi, gazeteci, yazar, akademisyen ve yerel yöneticiler hapiste. ‘Hayır’ çalışması yürüten tüm çevrelere yoğun bir baskı var. Bu Anayasa paketini halka doğru anlatabilecek herkesin önü kesilmeye çalışılıyor. Öte yandan iktidar partisi devletin bütün olanaklarını, hazineyi, kamu araçlarını kampanyasının hizmetine sokmuş denetimsizce kullanıyor. Tarafsızlık yemini etmiş mevcut cumhurbaşkanı referandum kampanyasına katılarak anayasal suç işliyor. Bu adaletsiz yarışa rağmen halkların ‘Hayır’ iradesi güçleniyor.”

YÜZBİN KERE ‘HAYIR’

Bu ülkede yaşayan tüm halkların 16 Nisan’da “Uğursuz girişimin” önünü keseceklerini ifade eden Gerçek, “Birarada, kardeşçe yaşamamızı imkansız hale getirecek, toplumu kutuplaştıran, ‘Hayır’ diyenleri vatan haini, millet düşmanı gibi gösteren siyaset diline yüzbin kere ‘Hayır'” diye konuştu. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir