‘Hasta tutsak Fahri Işık serbest bırakılsın’

263. F Oturması eyleminde açlık grevlerine dikkat çekildi, hasta tutsak Fahri Işık’ın serbest bırakılması talep edildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Galatasaray Meydanı’nda hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta yaptığı F Oturumunun 263’üncüsünü gerçekleştirdi. Bu hafta özefagus kanseri olan hasta tutsak Fahri Işık’ın serbest bırakılması istendi.

TUTSAKLARIN TALEBİ ACİLEN KABUL EDİLMELİDİR

Eylemde konuşan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, duvarların arkasındaki sessiz çığlığın sesi olamaya çalıştıklarını ifade etti. Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine hasta tutsakların yaşadığı sıkıntıları ve hak gasplarını göstermeye çalıştıklarını kaydeden Efe, OHAL’le beraber hapishanede de yoğun baskılar yaşandığını belirtti. Efe, “Mahpusların hemen hemen tüm hakları gasp edilmiş, adeta morg sayılan yerlerde yok olmaya bırakılmışlardır” dedi.

Hapishanelerde başlatılan ve her geçen gün ölüm sınırına biraz daha yaklaşan açlık grevindeki tutsakları da hatırlatan Efe, “Tek bir can kaybının, tek bir mahpusun bile sakat kalmasını istemiyoruz. Diyalog ve çözüm yollarının açılması için, hapishanelerde 3 temel talep ile ölüme yatan mahpusların taleplerin karşılanması, sakatlıkların ve ölümlerin engellenmesi için, yaptığımız başvurular dikkate alınmalıdır” diye konuştu.

Eylemde basın açıklamasını okuyan İHD Hapishane Komisyonu üyesi Meryem Bars, referandum sürecinde sona yaklaşılırken muhalif sesler üzerindeki baskıların da had safhaya çıkmış olduğuna dikkat çekti. Bars, “Hapishanelerin durumu ise dışarıdaki durumdan çok daha kötüdür. OHAL sürecinin başlamasından itibaren çıkarılan KHK’lar ve genelgelerle zaten birer baskı ve şiddet kurumuna dönen hapishaneler idarelerin keyfi uygulamalarıyla adeta birer işkence haneye dönüşmüşlerdir” dedi.

Kanser hastası Fahri Işık’ın durumunu ilişkin bilgi veren Bars, şunları kaydetti: “Van T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 8 aydır hükümlü olarak bulunan Fahri Işık’a yaklaşık 2 yıl önce özefagus kanseri yani yemek borusu kanseri teşhisi konulmuştur ve Fahri Işık ameliyat olmuştur. Hastane raporunda özür oranı yüzde 84 olarak belirtilmiştir. Zorlu bir tedavi sürecinden geçmiştir. Gerek hastalığı gerekse tedavi süreci nedeniyle kilo kaybetmiş ve bağışıklık sistemi zayıflamıştır. Tedavisi tam olarak bitmeden hakkında bulunan hüküm nedeniyle hapishaneye götürülmüştür. Bu nedenle tedavisi aksamaktadır.”

Hasta tutsakların hapishanelerde ölüme terk edildiğini belirten Bars, başta Fahri Işık’ın olmak üzere tüm hasta tutsakların serbest bırakılmasını istedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir