Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Van Gürpınar ilçesi doğumlu hasta tutuklu Fahri Işık’ın (52) durumu her geçen gün ağırlaşıyor. Kanser hastası olmasına rağmen, sağlığı ve hayatı için uygun olmayan demir parmaklıkların arasında 8 ayı aşkın süredir tutulan Işık, “Daha önce 6 ay boyunca ev hapsinde kaldım. Yine, 1 yıl boyunca da imzaya (adli kontrol) gittim. Devam eden mahkemede ‘üyelik’ iddiasıyla 5,5 yıl ceza verildi. Yargıtay, bu mahkeme kararında 1 buçuk yıl sonra cezayı 3 yıl 9 aya indirdi. Şuan 8 ayı aşkın süredir cezaevindeyim ve 3 yıl 1 ay kaldı” dedi.

YEMEK BORUSU ALINDI

Kanser hastalığına 2015 yılında gözaltına alındığı emniyette gördüğü işkence sonucu yakalandığını iddia eden Işık, “Hastalığım kanserdir. Yemek borusundan 4 santim alındı. Bu hastalığın 2015’te ilk gözaltı sürecinde emniyette maruz kaldığım işkence sonucu oluştu. Aradan 6 ay geçtikten sonra hastaneye gittiğimde bunu öğrendim. Ameliyat oldum ve yemek borusundan 4 santim alındı” ifadelerini kullandı.

‘CEZAEVİ KOŞULLARI UYGUN DEĞİL’

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 3 ay tedavi gördüğünü aktaran Işık, “Ancak maddi imkânsızlıklardan ötürü, tedavimi Van’da sürdürmek zorunda kaldım, burada ameliyat oldum. Dışarıda tedavi ve muayene imkânım, şartlarım vardı fakat cezaevinde koşullar uygun değil. 8 aydır cezaevindeyim, bir kez Adli Tıp Kurumu (ATK) için İstanbul’a götürüldüm” bilgilerini paylaştı.

ATK RAPORU GÖRMEDİ

Tedavi gördüğü hastanelerde kendisine yüzde 84 “iş göremez” raporu verildiğinin altını çizen kanser hastası Işık, ATK’nin bunu görmezden gelerek “Cezaevinde tek başına yaşamını idame ettirebilir” raporu verdiğini kaydetti.

HASTALIK İLERLİYOR

Şu ana kadar sağlıklı bir muayene ve tedavi süreci de görmediğini söyleyen Işık, “Cezaevi koşullarında ciddi anlamda bir tedavi görmedim. Sadece birkaç kez kontrol amaçlı hastaneye götürüldüm. Sürekli öksürük, nefes darlığı, aşırı balgam, çeşit çeşit ağrılar, zorlanarak oturup kalma, zorlanarak hareket etme ve rahat yürümeme gibi birçok rahatsızlık ve hastalıkla pençeleşiyorum. Ağır cezaevi koşulları yüzünden hem hastalık ilerliyor hem de gittikçe kötüleşiyorum. Tüm ihtiyaçlarımı da oda arkadaşlarım karşılıyor” dedi.

ACİL ÇAĞRI

İlgili bakanlık ve insan hakları kuruluşlarına acil çağrıda bulunan Işık, “Hasta tutsaklar kimi hesaplara kurban edilmesin. Cezaevinden artık tabutlar çıkmasın, gereken hassasiyet bu insani-vicdani durum için gösterilsin. Hasta tutsaklar olarak, yaşamlarımız pamuk ipliğine bağlı. Işıklar sönmesin, karanlık olmasın” ifadelerini kullandı. (Nedim Türfent – DİHABER)