‘Hayır’lı gençler ‘Hayır’ın sesini daha çok yükseltecek

HDP Gençlik İnisiyatifi, Diyarbakır’da ‘Hayır’ şöleni düzenledi. Gençler, “Milyonlar tek adamdan büyüktür. ‘Hayır’lı gençler olarak ‘Hayır’ın sesini daha çok yükselteceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik İnisiyatifi, “Newroz ruhuyla ‘Hayır’ diyoruz” sloganı ile şölen düzenledi.

Şölene Barış Anneleri Meclisi, HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca, Ziya Pir, DBP Eş Genel Başkan Vekili Gülcihan Şimşek, HDP ve DBP il ve ilçe örgütleri, Direniş Taraftar Grubu, HDP, DBP, ESP ve SGDF katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan şölende, DBP Eş Genel Başkan Vekili Gülcihan Şimşek açılış konuşmasını yaptı. Şimşek, gençliğin dinamik gücünün toplumda demokrasi ve özgürlüğü getireceğini ifade etti. Şimşek, “Ali Çiçek şahsında gençlik ruhunu bugüne taşıyan gençlerimiz tarih yazmaya devam ediyorlar. ‘Genç başladık genç başaracağız’ sloganıyla mücadele eden gençlerimiz bodrumlarda yakılarak katledildi. Yüzlerce gencimiz toprağını, doğasını, halkını savunmak için Sur’da, Cizre’de, Gever’de, Nusaybin’de şehit düştü. Gençlik ruhuyla referandumda ‘Hayır’ı taçlandıracağız. Hep beraber sandığa giderek hayırlı oylarımızı kullanacağız. Biliyoruz ki gençlik mücadelenin ruhunu yansıtan bir duruşa sahiptir. Gençlerimiz her dönemde verdiği mücadele ve direnişi ile Kürt halkının haklarını korumuştur. Bu nedenle gençlerin mücadeledeki yeri bizim için çok önemlidir. İnanıyoruz ki gençliğin de mücadelesiyle sandıktan ‘Hayır’lar çıkaracağız” diye konuştu.

‘MİLYONLAR TEK ADAMDAN BÜYÜKTÜR’

SGDF adına konuşan Evin Zelal, “Bugün burada ‘Hayır’ın sesini büyütmek için bir aradayız. Referandumun yaklaşmasıyla gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamaların tek amacı ‘Hayır’ı susturmaktır. Ama biz sosyalist yurtseverler referanduma sayılı günler kala ‘Hayır’ın sesini daha da yükselteceğiz” dedi. Zelal, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü bu topraklarda özgürlük ve demokrasi özlemi çeken milyonlarca emekçi milyonlarca kadın var. Biz tek adamın kimlik ve kültürlerini inkar ettiği Kürt, Alevi, Ermeni, Laz, Çerkes, Arap, Ezidi ve Asuri halklarız. Tek değil birliğiz. Biz tek adam değil çok olan halklar, emekçiler ve inançlarız. Yani milyonlarız, milyonlar tek adamdan büyüktür.”

‘BİZ GEZİ’NİN NEŞELİ VE ASİ ÇOCUKLARIYIZ’

“Biz tek adamın Gezi Parkı ve ağaçlarımızı ortadan kaldırmasını engelleyen, farklılıklarımızla bir arada olmayı başaran, Gezi isyanının neşeli ve asi çocuklarıyız” diyen Zelal, bu yüzden milyonların sesini daha fazla büyüteceklerinin altını çizdi. Zelal, “Ne yaparlarsa yapsınlar ne ‘Hayır’ın ne de SGDF’nin sesini asla kısamayacaklar. HDP’nin eş başkanlarını, vekillerini, üyelerini tutuklayarak ‘Hayır’ın önüne geçemeyecekler. Çünkü biz haklıyız, bizler eşitlik, barış, demokrasi mücadelesi yürütüyoruz. Sarayın gücü bize yetmeyecektir. Biz halkız, biz kazanacağız” diye belirtti.

Zelal’in konuşmasından sonra gençler “SGDF umuttur, umut dimdik ayakta” sloganlarını attı. Konuşmaların ardından gençler sloganlar eşliğinde halaylar çekti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir