Referanduma sayılı günler kala Erzurumlu kadınlar, “Hayır” için nedenlerini sıraladı. Evine gitmek için minibüs durağında bekleyen 56 yaşındaki Kıymet Boz, 16 Nisan’da zaferin “Hayır” diyenlerin olacağını söyledi. Oğlunun cezaevinde olduğunu söyleyen Boz, “Ben Kürt bir anne olarak ‘Hayır’ diyorum. Bütün kadınların, bütün annelerin de ‘Hayır’ demesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

‘KÖTÜLER BİR GÜN MUTLAKA KAYBEDER’

Sandıktan “Hayır” sonucunun çıkacağını söyleyen Boz, “Ben 16 Nisan gününün tüm halkın zaferi olacağına inanıyorum. O yüzden içim çok rahat. Kötüler bir gün mutlaka kaybeder. İşte ‘Evet’ de 16 Nisan’da kaybedecek ve zafer bizim olacak” diye konuştu.

‘KRİZE HAYIR DİYORUM’

Pazarda çorap ve dizlik sattığı tezgahının başında gün boyu emek veren kadınlardan Sultan Tataş, referandumda “Hayır” diyeceğini söyledi. Aslen Eskişehirli olan ve 30 senedir Erzurum Mahallebaşı’nda yaşayan Tataş, “Ben 30 senedir Mahallebası’nda Kürtlerin içinde yaşıyorum. Kürtlerin burada nasıl ayrımcılığa maruz kaldığını da görüyorum. Başta Kürtleri çok sevdiğim için, sonra da biz ekonomik kriz yaşarken referandum tartışmalarına anlam veremediğim için ‘Hayır’ diyorum” dedi.

‘KADINLAR EVET DİYENLERİ İYİ TANIYOR’

Üniversite öğrencisi Şirin Kara, ülkede yaşayan kadınların en başta kadın olduğu için “Hayır” demesi gerektiğini dile getirdi. Referandumla getirilmek istenen sistemin, demokrasi barındırmadığını söyleyen Kara, “Eğer ‘Evet’ dersek belki şuan sahip olmadığımız ama ileride umut olarak baktığımız, hak ve özgürlük umutlarımız tamamen yok olacak. Böyle bir şeye toplum olarak asla müsaade etmememiz gerektiğine inanıyorum” dedi. Hükümetin kadın politikalarını, AK Parti yetkililerinin kadınlara dair sözlerini ve ülkede yaşanan kadın katliamlarını hatırlatan Kara, “Bu süreci başlatanların kadınlara olan bakış açısını hepimiz biliyoruz. Kadınlarla ilgili bir olay geçtiği zaman, nasıl çözüm üretmeye çalıştıklarını da biliyoruz. Ya her şeyden önce, bütün yetkilerin o kadar sorunlu bir bakış açısına sahip olan bir erkekte olmasını kabul etmiyorum. Hiçbir kadının da bunu kabul edeceğini düşünmüyorum. O bir erkek ve kazanmayacak” diye konuştu.

‘KAZANACAĞIMIZA İNANIYORUM’

“Evet” demek için hiçbir nedeninin olmadığını söyleyen Milkinaz Çiçek (51) ise, “Kimse bana neden ‘Hayır’ diyorsun diye hesap soramaz. Ben Kürt bir anneyim, evlat acılarına şahit oldum. Bu kimsenin umurunda olmadı. O yüzden ‘Hayır’ diyorum. Ve o gün kazanacağımıza da inanıyorum” dedi. (DİHABER)