Anayasa’nın 18 maddesinin değişikliğe götürüleceği 16 Nisan referandumuna 8 gün kalırken, referandumun en önemli gündemini ise sandık güvenliği oluşturuyor. 16 Nisan günü İstanbul’da da referandum kapsamında 26 bin 250 sandık kurulacak. HDP tarafından 3 bin 300 sandık için sandık başkanı gösterilirken, bunlardan 263’ü AK Parti tarafından yapılan itirazlar sonucunda başkanlıkları iptal edildi. HDP’nin İstanbul’da 23 binin üzerinde sandık kurulu üyesi de sandık başlarında güvenliği sağlayacak.

ON BİNLER SANDIKLARI KORUYACAK

Bunun haricinde HDP sadece sandık başkanları ve sandık kurulu üyeleri ile değil, sandık müşahitleri ile de sandık güvenliğini sağlayacak. 15 Nisan’a kadar sandık müşahitliği için başvuruları alınmaya devam edilecek. Seçimlere 10 günden az bir zaman kalmasına rağmen HDP İstanbul’da on binlerle sandıkları koruyacak. Her ne kadar on binler sandık güvenliği için başvurmuş olsa da, müşahit başvuruları internet üzerinden ve HDP il ve ilçe örgütlerinden alınmaya devam ediyor.

Her ne kadar on binlerce başvuru yapılsa da ilk iş sandık kurulu başkanları, sandık kurulu üyeleri ve müşahitler için verilen eğitimler oluyor. Günlerdir bir araya gelen sandık görevlileri, gruplar eşliğinde eğitimler alıyor.

‘OY VERMEK KADAR, SANDIKLARI KORUMAKTA ÖNEMLİ’

HDP İstanbul il yöneticisi ve Bilgi İşlem Merkezi Sorumlusu Haluk Ağabeyoğlu, 16 Nisan referandumunun önemine vurgu yaparak, sandık güvenliğinin birinci öncelikleri olduğunu söyledi. Ağabeyoğlu, ilk defa bir partinin sandık kurulu başkanlığı için isim verdiğini kaydederek, bu haklarını sonuna kadar kullanacaklarını söyledi. Referandumda oy kullanmak kadar sandıkların korunmasının da önemli olduğunu vurgulayan Ağabeyoğlu, her sandık başında görevlilerin olduğunu ve oy kullanma merkezlerinde sonuçlara itiraza yetkili kişilerinde kendileri tarafından görevlendirileceğini söyledi.

Agabeyoğlu, 16 Nisan günü sayımlar sonuçlanıncaya kadar alanlarda oylarını koruyacaklarını söyledi.

Ağabeyoğlu, 16 Nisan’da müşahit olarak görev almak isteyenlerin HDP il, ilçe ve internet üzerinden başvuru yapabileceğini dile getirdi. (DİHABER)