Antalya’da sürgün ve ihraç protestosuna ‘kabahat’ cezası

Antalya’da sürgün ve ihraçları protesto eylemine katılan 50 eğitimciye, ‘Kabahatler Kanununa muhalefet’ ten toplam 22 bin 700 TL para cezası verildi. 

Antalya’da sürgün ve ihraç edilen öğretmenler için düzenlenen protesto gösterisine katılan 50 eğitimciye, “Kabahatler Kanununa muhalefet” suçlamasıyla toplam 22 bin 700 TL para cezası verildi.

Antalya’da 19 Ocak’ta sürgün edilen ve 9 Şubat’ta OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle ihraç edilen öğretmenler için Attalos Meydanı’nda yapılan açıklamaya katılan 50 öğretmene para cezası verildi. “Kabahatler Kanununa muhalefet” ettikleri öne sürülen 50 kişiye 20 gün arayla katıldıkları eylemler nedeniyle ikişer defa 227’şer lira para cezası verildi. Açıklamaların Antalya Valiliğinin “izni dışında” yapıldığı belirtilirken, Eğitim Sen Antalya Şubesi cezalara itiraz etti.

‘HAK ARAMAK SUÇ DEĞİL’

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, Antalya’da Eğitim Sen ve Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu’na (KESK) bağlı 21 kişinin ihraç edilmesine karşı tepkilerini dile getirdiklerini söyledi. Yaptıkları açıklamaların Anayasal olarak sendikal hak olduğunu belirten Öztürk, OHAL sürecinde olunmasının Anayasal haklarını kullanamayacakları anlamına gelmeyeceğini dile getirdi.

Cezaların tamamen hukuksuz olduğunu vurgulayan Öztürk, şu ana kadar 50 kişiye ceza verildiğini ancak bu sayının daha da artacağını tahmin ettiklerini söyledi. Şimdiye kadar benzer uygulamalara karşı açtıkları tüm davaları kazandıklarını ifade eden Öztürk, ilgili cezaları verenlerin devleti zarara uğratmak dışında bir iş yapmadıklarına dikkat çekti. Öztürk, yaptıkları her eyleme benzer gerekçelerle cezalar verildiğini ve kamu emekçilerinin sindirilmek istendiğini belirterek, hak aramanın suç olmadığını kaydetti. (DİHABER)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir