Stuttgart’ta açlık grevleri ve ESP ile dayanışma eylemi

Almanya Stuttgart kentinde Türkiye hapishanelerinde devam açlık grevleriyle dayanışma, ESP’nin de aralarında olduğu devrimci örgütlere yönelik gözaltı ve tutuklama saldırıları protesto edildi. Eylemde MLKP savaşçısı Medine Özmez de anıldı.

Almanya’nın Stuttgart kentinde Stuttgart Demokratik Güçbirliği, HDK Stuttgart, Stuttgart’ta Hayır Platformu, Arbeitskreis Solidarität/-Internationalismus ve Initiative Kürdistan tarafından Stuttgart Marktplatz Meydanında düzenlenen eylemde Türkiye hapishanelerinde devam açlık grevleriyle dayanışma, ESP’nin de aralarında olduğu devrimci örgütlere yönelik gözaltı ve tutuklama saldırıları protesto edildi.

AÇLIK GREVİ EYLEMCİLERİNİN SESLERİNE SES KATALIM

Mitingde yapılan ortak açıklamada, Türkiye hapishanelerinde 100’ü aşkın Kürt tutsağın “süresiz, dönüşümsüz” açlık grevi eylemine dikkat çekilerek “Türkiye ve Kürdistan’da yoğun bir saldırıyla karşı karşıya kalan zindanlardaki tutsakların açlık grevi 50 günü geçmiş ve kritik bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır” denildi.

Konuşmada, “Bizler Avrupa’dan güçlü bir direnişle seslerine ses katarak direnişi yükseltelim. Rehavet durumundan kurtularak faşizme ve saldırılara karşı oylarımızı kullanalım ve herkesi teşvik edelim” çağrısı yapıldı.

GÖZALTI VE TUTUKLAMA SALDIRISI ‘HAYIR’ CEPHESİNEDİR

Yapılan ortak açıklamada, ‘Hayır’ cephesinin bileşenlerinden olan ESP’nin Genel Başkanı Çiçek Otlu başta olmak çok sayıda devrimci parti ve örgütün üye ve yöneticilerine yönelik yoğunlaşan gözaltı ve tutuklama saldırısı protesto edildi.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş dahil 13 HDP milletvekilinin tutuklu olduğu hatırlatılan konuşmada, “Son aylarda binlerce HDP’li, HDK’lı siyasetçi, düzen muhalifi tutuklandı” denildi.

‘HAYIR’I BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Eylemde PKK lideri Abdullah Öcalan filamalarının yanı sıra, “‘Hayır’ı yıldıramayacaksınız”, “‘Hayır’ı büyütmeye devam edeceğiz”, “Diktatöre ‘Hayır'” yazılı ESP dövizleri, AGİF ve SKB imzalı Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş dövizleri, HBDH bayrakları taşındı.

MEDİNE ÖZMEZ ANILDI

Eylemde MLKP savaşçısı Medine Özmez’de (Roza Rênas) anıldı. Medine Özmez’in fotoğrafının da taşındığı eylemde MLKP adına yapılan konuşmada, MLKP Hüseyin Demircioğlu Akademisi Komutanlığının Medine Özmez ile ilgili yaptığı açıklama okundu.

Konuşmada, “Partimizin, Komünist Kadın Örgütümüzün (KKÖ), Komünist Gençlik Örgütümüzün (KGÖ) üyesi Roza Rênas (Medine Özmez) yoldaşımız 20 Mart 2017 tarihinde devrimci savaş hazırlığı sürecinde ölümsüzleşti. Newroz’un öngününde ve tarihi bir mekanda 21 yaşında Amed doğumlu Kürdistanlı genç komünist kadın savaşçımızı sonsuzluğa uğurladık. Sömürgeciliği parçalayacağız, kapitalizmi ve erkek egemen sistemi yıkacağız” denildi.

Konuşma boyunca “Medine Özmez ölümsüzdür”, “Roza Rênas ölümsüzdür”, “Şehid namirin” sloganları atıldı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir