10 Ekim aileleri: Duygularımıza uygun anıt istiyoruz

10 Ekim Ankara katliamının 18. ayı dolayısıyla Ankara Garı önünde açıklama yapan aileler ve yaralılar, defalarca yıkılan anıtın yeniden yapılmasının sürüncemeye bırakılmasına tepki gösterdi, “Fikirlerimizi, duygularımızı, çektiğimiz acıları yansıtacak bir anıt istiyoruz” dedi. Aileleri, 2 Mayıs’ta başlayacak 10 Ekim Davası’na da katılım çağrısı yaptı.

10 Ekim Ankara katliamının üzerinden 18 ay geçti. Her ay dönümünde olduğu gibi katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve katliam yaralıları, polis ablukası altında defalarca yıkılan 10 Ekim anıtı önünde buluştu.

Aileler, saygı duruşunun ardından “10 Ekim’i unutma, unutturma”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganlarını attı. Aileler adına konuşma yapan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) Başkan Yardımcısı İhsan Seylan, “Bir buçuk yıl oldu, bir buçuk yıldır eksiğiz. Onların düşürdüğü barış bayrağı maalesef düştüğü yerde kaldı. Bizim mücadelemiz eksik, bizim mücadelemiz yalnız, sahipsiz. Ama şunu da biliyoruz; o bayrak yerden kalkacak, o barış gelecek, onların mücadelesinin bir nihayeti olacak. Onun için bütün sivil toplum kuruluşlarından, bütün paydaşlardan, bu işten vicdan devşiren herkesten desteğinin devamını istiyoruz. Hepsinin geleceğine de inancımız tam. Çünkü 101 can gülerek, barış için buraya toplandı. Ve onların umutları burada kalmayacak. Onların umutları bu baharla beraber güzelliğe dönecek diye umut ediyoruz. Bunun mücadeleyle, tekrar barış şiarıyla geleceğini biliyoruz, barış sesini yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

‘FİKİRLERİMİZE VE DUYGULARIMIZA UYGUN ANIT İSTİYORUZ’

“Temsili bir anıtın önündeyiz. Biz ona manevi bir değer yükledik, bizim için çok önemli. Çünkü burası bizim çocuklarımızın mezarı dedik. Ama biliyoruz ki gerçekte de bir teneke parça. Buranın daha anlamlı olabilmesi, vicdanlara hitap edebilmesi için gerçek bir anıta dönüşmesi gerektiğini de biliyoruz” diyen Seylan, alana anıt yapılmasına dair yaşanan süreci aktardı. Katliamın hemen ardından 15 Ekim 2015’te Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin anıt yapılması için karar aldığını ama sonrasında hiçbir şey yapılmadığını belirtti.

Anıtın yapılma sürecine dahil olmak istediklerini ama hiçbir cevap alamadıklarını belirten Seylan “Sürece katılmamızın ve fikir beyan etmemizin en doğal hakkımız olduğunu biliyoruz ve bunu istiyoruz. Bunun için de mücadelemiz devam edecek. Biz buraya birilerinin düşünce dünyasına göre konulacak anıtı kabul etmiyoruz. Biz burada fikirlerimizi beyan ettiğimiz bir süreçle, duygularımızı, çektiğimiz acıları, 10 Ekim’in anlam ve önemini yansıtacak bir anıtın, 100 canın özelinde yaralılar ve tüm toplumla beraber anlamlandıracak şekilde nakışların, sözlerin olmasını istiyoruz. Simgesel bir anlamı olmadığı sürece bizim için bu anıtın bir önemi yok. Önümüzde açık kapı yok, bizle bilgi paylaşılmıyor. Ama biz de sormaya devam edeceğiz” dedi.

‘GELECEK NESİLLER, HALKLARIN KANLARININ BİRBİRİNE KARIŞTIĞINI BİLECEK’

10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Biliyoruz ki bizimle ortak değerlerde buluşan 100 binler yanımızda. Büyükşehir Belediyesi’nin bir adım atmasını bekledik ama artık beklemek istemiyoruz. Hukuki süreç sürüncemede bırakılacaksa, acılarımıza saygı duyulmayarak zamana yayılacaksa biz bunu sineye çekmeyeceğiz” dedi.

Anıtın yapılması sürecinin bu şekilde devam etmesi durumunda harekete geçeceklerini duyuran Coşgun, “Biz bir buçuk yılın ardından artık bir gün bile beklemek istemiyoruz, bir yol ayrımına geldiğimizi belirtelim. Buranın ne kadar değerli olduğunu gelecek nesiller bilecekler, burada katledilen insanların kanlarının, kanları birbirine karışan halkların ne kadar değerli olduğunu gelecek nesillerin mutlaka bilmesi gerekiyor. Biz bunları bilerek öleceğiz. Ama buranın ölümsüzleştirilmesi için bir derdimiz var, mücadelemiz var. Bundan sonra eğer Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Valiliği ve Emniyeti buradaki anmaya ya da anıtın yapılmasına; gerek bize cevap vermeyerek, gerekse izin vermeyerek herhangi bir müdahalede bulunursa biz harekete geçeceğiz” dedi.

DAVA 2 MAYIS’TA

2, 3, ve 4 Mayıs’ta 10 Ekim davasının 3. grup duruşmasının görüleceğini belirtilen Coşgun, 2 Mayıs saat 09.30’da Ankara Adliyesi’nde olacaklarını belirterek davaya destek olunması için çağrıda bulundu. Anma, karanfillerin anıt önüne bırakılması ile son buldu.

DİDİM’DE ANMA

Didim halkı 18. ayında 10 Ekim Ankara katliamını unutmadı. Katliamda hayatını kaybedenler Elif Kanlıoğlu Barış Parkında anıldı. Anmada, Aydın’da gözaltına alınan gençler hatırlatılarak “Baskı sürecinde en çok gençlerimizin canı yanıyor. Dün gözaltına alınan gençler barışı savunmaktan, ‘Hayır’ı savunmaktan başka bir şey yapmamıştır” denildi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir