Bir haftadan az bir sürenin kaldığı 16 Nisan referandumu için son hazırlıklar için kollar sıvandı. Meydanlar miting çalışmaları ile hareketlenirken, “Hayır” cephesine yönelik destekler de devam ediyor. Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile onlarca kamu emekçisinin görevden uzaklaştırıldığı Mardin’de, ihraç edilen Eğitim Sen’liler “Hayır” gerekçelerini anlattı.

‘EVET ÜLKE İÇİN İNTİHAR DEMEKTİR’

Yıllardır yaptığı öğretmenlik mesleğinden sırf Eğitim Sen üyesi olduğu için ihraç edildiğini belirten Aslıhan Sezer, referandum seçimlerinde “Hayır” çıkması durumunda iyi günlerin kendilerini beklediği aksi takdirde mevcut düzenin devam edeceği uyarısında bulundu. İşsiz kalmasının “Hayır” için en önemli gerekçe olduğunu söyleyen Sezer, “Evet çıkması halinde tek adam sistemi devreye girecek. Bu da ülke için bir intihardır. Daha fazla ihracın olmaması için ‘Hayır’ diyorum ve çevremdekileri de ‘Hayır’ demeleri konusunda ikna ediyorum” diye konuştu.

İhraç edilen bir diğer eğitim emekçisi Mustafa Berli de, tüm yetkinin bir kişide toplanmasını “Toplumun susturulması” olarak nitelendirerek, şunları aktardı: “Bu da bizim demokrasi anlayışımıza ters olduğu için ‘Hayır’ diyoruz. Halkın yönetime katılması, yetkilerin yerellere devredilmesi, sivil toplum örgütlerinin karar alma süreçlerine katılmasıyla demokrasi mümkün olabilir. Bize dayattıkları başkanlık sistemi bunu engellemektedir.” (DİHABER)