Referanduma bir haftadan az bir süre kala HDP’nin bölgedeki seçim çalışmaları yoğun ilgi görüyor. “Hayır” rekoru kırılması beklenen kentler arasında gösterilen Batman’da, 11 Nisan günü 16 Mayıs Şehir Stadyumu’nda büyük bir “Hayır” mitingi düzenlenecek. DBP Eş Genel Başkanı Gülcihan Şimşek, görevden uzaklaştırılan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ile HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in de katılacağı miting için çağrı yapan HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli, referandumun ne kadar hayati olduğunu değerlendirdi. Becerikli, referandumda Kürt ve Türkiye halklarının kaderinin oylanacağını belirterek, bu nedenle herkesin sandığa gitmesinin elzem olduğunu vurguladı.

Referandumu “Kader oylaması” olarak nitelendiren Becerikli, “16 Nisan’da ‘Hayır’ için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda Batman’da bir miting olacak. Bu sıradan bir miting değil. O gün tüm halkımızla birlikte alanda olacağız ve ‘Hayır’ı bir kez daha güçlü bir şekilde haykıracağız” diye belirtti.

‘NEWROZLA BİRLİKTE KORKU AŞILDI’

Yaptıkları seçim çalışmalarına halkın yoğun ilgi göstermesini “Kürt halkının yakılan ve yıkılan kentlere yapılanları kabul etmemesi” olarak değerlendiren Becerikli, şunları aktardı: “Hem Batman’da hem de diğer şehirlerimizde iktidarın yarattığı bu sindirilmişliğin, 8 Mart’la ve özellikle Newrozla birlikte kırıldığını gördük. Newrozla birlikte bu korkunun aşıldığını ve bunun 16 Nisan’a yansıyacağı izlenimini edinmenin mümkün kılındığını gördük.”

‘KÜRT HALKI SANDIKTA CEVABINI VERECEK’

“Bu referandumla Türkiye ve Kürdistan’ın kaderi oylanacak” diyen Becerikli, “Bu referandumda ‘Evet’ çıkması durumunda 2 yıldır sürdürülen baskı politikalarının devam edeceği, despotik yönetimin daha yasal bir zırhla devam edeceğini görüyoruz. Bunun Türkiye halkı ile Kürt halkına hiçbir şey getirmeyeceğini aksine Türkiye halklarının daha çok ayrışmasına ve bu ayrışmanın derinleşmesine, savaşın derinleşmesine neden olacağı kaygısı içerisindeyiz. ‘Hayır’ kervanıyla birlikte Türkiye ve Kürdistan’ın birçok şehrini gezdik ve umutlu olduğumuzu gördük. Yakılmış şehirlere gittiğimizde halkın yoğun ilgisiyle karşılaştık ve bu bize büyük bir moral oldu. İnanıyoruz ki Kürt halkı kendilerine yapılanlara sandıkta cevabı verecek” dedi.

‘VİCDANİ VE İNSANİ BİR SORUMLUKLA SANDIĞA GİTMELİYİZ’

Boykotu “Evet”e destek olarak değerlendiren Becerikli, katılım oranının sonucu belirleyeceğini kaydetti. Becerikli, şunları aktardı: “Halkımızın bu kararlı duruşu ve yaptığımız çalışmalarla birlikte bu despotik yönetime ‘dur’ demenin yolu sandığa gitmektir. Boykot ‘Evet’e destektir. Halkımızın kesinlikle sandığa gidip oy kullanması lazım ve asla boykot etmemesi gerekmektedir. ‘Hayır’la bu sistemi değiştirmek için herkesin sandığa gidip hem oylarına hem de sandığına vicdani ve insani bir sorumlulukla sahip çıkmaları çağrısında bulunuyoruz.” (DİHABER)