Iğdır’da HDP ve DBP il örgütleri cezaevlerinde süren açlık grevine dikkat çekmek için DBP il binasında basın toplantısı düzenledi. DBP MYK Üyesi Semra Demir, HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Iğdır Belediye Eşbaşkanı Murat Yikit’in de katıldığı toplantıda konuşan HDP İl Eşbaşkanı Hasan Safa, 19 farklı cezaevinden 173 tutuklunun sürdürdüğü açlık grevinin 55’inci güne girdiğini hatırlattı.

AKP YANDAŞI OLMAYAN HERKES…

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile binlerce siyasetçinin cezaevine konulduğunu belirten Safa, “AKP yandaşı olmayan herkesi ‘terörist’ gösterilmeye çalışılıyor. Devlet memuru ve adamı denilen bir gerçeklik kalmamıştır. Her memur ve çalışan aynı zamanda AKP’nin birer çalışanı olmak zorunluluğu vardır. Yoksa işinden edilme ve açlık ile terbiye edilmektedir” dedi.

‘BARIŞ, MÜZAKERE VE DİYALOĞUN ÖNÜ AÇILMALIDIR’

Cezaevlerindeki açlık grevlerinin son bulması için müzakere ve diyalog yolunun açılması gerektiğini söyleyen Safa, “Kürt halkı ve demokrasi güçleri bu irade ve temsiliyeti yılarca bedeller ödeyerek kazanmıştır. Ne olursa olsun hiçbir zaman bu irade, asla yenilmeyecektir. Halkın bu iradesini kavramayan iktidarlar tarihin çöp sepetlerinde yerlerini almışlardır. Onun için biz diyoruz ki AKP sırf yolsuzluklarının üzerini örtmek için Türkiye’de kavgalı, ayrıştırıcı, bölücü, ötekileştirici politikalarından vazgeçsinler. Cezaevlerindeki açlık grevlerinin sonuçlarından daha fazla tahribat oluşmaması için başta Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılarak barış, müzakere ve diyalogun önü açılmalıdır” diye konuştu.

‘SÖZ KONUSU OLAN İNSAN HAYATI VE SAĞLIĞIDIR’

HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman ise cezaevlerinde ölümlerin yaşanmaması için hukuk çerçevesinde hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Adıyaman, “Söz konusu olan insan hayatı ve sağlığıdır. Mahpusların sağlığı ve güvenliği ile ilgili kamuoyu tedirgin olduğu halde Adalet Bakanlığı tarafından henüz hiçbir açıklama yapılmamış olması kaygılarımızı arttırıyor. Açlık grevini başlatan siyasi cezaevi tutsaklarının talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerini devam ettirmeye kararlı olduklarını dile getiriyor. Adalet Bakanlığı’nın, mahpusların temsilcileri ile diyaloga geçmesi ve sorunların müzakere edilerek çözülebilmesini bekliyoruz. Her an ölümlerin yaşanabileceği açlık grevleri konusunda tüm halkımızı ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz ” ifadesinde bulundu. (DİHABER)