Van’ın Erciş ilçesinde HDP, DBP ve TJA tarafından “Hayır” mitingi düzenlendi. Sebze Hali’nde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı mitingde rengarenk “Na” flamalarını taşıyan yurttaşlar yakalarına HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın fotoğraflarını taktı. Yoğun polisiye önlemlere rağmen alanı dolduran kitle çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekerek, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı. Saygı duruşunun ardından konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Yavuz Yücel Ağaoğlu, zalimlere karşı en iyi cevabın 16 Nisan’da verileceğini söyledi.

‘AYNI ZİHNİYET 2017 YILINDA HORTLADI’

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ise, Erciş halkı denilince akla ilk gelenin Zilan katliamı olduğuna dikkat çekerek, “Aynı zihniyet 2017 yılıyla beraber yeniden hortlamıştır. O gün o katliamı yapanlar bugün rahmetle anılma yerine isimleri katliam ve katliamcılıkla, katillikle ve lanetle anılıyor. 4 parça Kürdistan’da katliam yaşanıyor. Bu katliamın mantığı Şengal, Kerkük, Rojava’da bu halkı bitirmek. Bu nedenle IŞID ile ittifak yapıldı. Amaç bu halkın kazanımlarını bitirmekti. Bizler bu anlayışa en iyi cevabı 16 Nisan’da hep beraber vereceğiz” diye konuştu.

‘HDP İNSANLIK PROJESİ İÇİN ALANLARDA’

Sloganlar eşliğinde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Huda Kaya da HDP olarak insanlık projesinin gerçekleşmesi için halk ile mücadele verdiklerini söyleyerek, “Bu isteklerimizin yerine gelmesi için bedel ödeyen bir halk olarak buradayız, ayaktayız. Bu ülkenin başında olan en tepedekiler ve sondakiler bu halka kin ve nefret aşılamak dışında bir şey aşılamadılar. Bu yöneticiler taciz sözleri ile nefret aktarıyor. Onların alanlarında ne TOMA ne de akrep görüyoruz. Barış için toplanan halka ise korku salmaya çalışılıyor” dedi.

‘ADALET SARAYDAN ÇIKMAYACAK’

Barış seslerinin hiçbir koşulda kesilmeyeceğini dile getiren Kaya, “Bizler bütün renklerin ve insanlığın temsilliyetini, cıvıl cıvıl renklerimizi griye yani tek bir renge mahkum ettiremeyecekler. Renklerimize sahip çıkacağız. Burada toplanan insanlar Saray’ın ehli insanlar değildir. Bizler sarayın ve saltanatın savunuculuğunu yapanları, Türkiye’nin bütün şehirlerinden ve meydanlarını doldurmak için nasıl alanları doldurmak için taşımalı sistem ile nasıl taşımalı insanlar ile doldurduklarını iyi biliriz. AKP’nin ’evet’ standartlarında çalışanları bile maaşlı ücretli çalışıyorlar. Bizim insanımız canı pahasına çalışıyor. Bizler adaletin saraylardan çıkmayacağını da çok iyi biliyoruz” diye konuştu.

Konuşmalar ardından HDP E Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Seni Başkan yaptırmayacağız” adlı konuşması dinletildi.

Öte yandan miting öncesi alana gelen 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

MUŞ

Muş’ta HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Muş milletvekilleri Burcu Çelik Özkan ve Ahmet Yıldırım’ın katılımı ile halk buluşması düzenlendi. HDP, DBP il binasını önünde yapılan buluşmaya yüzlerce kişi katıldı. Kadın ve gençlerin halayları ile başlayan buluşmada sık sık “Na Na Na” ve “Hayır” sloganları atıldı. Rengarenk “Na” flamlarının taşındığı buluşmada konuşan Çelik, cezaevlerinde süren açlık grevlerine dikkat çekti. Çelik, “Yüreğimiz, gözümüz, vicdanımız onların onurlu mücadeleleri ile birliktedir” dedi.

‘MUŞ HAYIR DİYECEK’

Muş’un bu güne kadar hiçbir başkana boyun eğmediğini söyleyen Çelik, “Muş halkı 16 Nisanda o ucube anayasaya elbette ‘hayır’ diyecektir. Dayanışmamız her an büyüyecek. 16 Nisan günü elimizde bir oyumuz olacak ve onlara artık ‘êdi bese’ diyeceğiz. Özgürlük barış ve kardeşlik için ‘hayır’ diyeceğiz” diye konuştu.

Ardından konuşan Yıldırım ise halkın vereceği bir cevabının olacağını söyleyerek, “Bu pakette halkın emeği ile miting yapanlara karşı elbette halkımızın vereceği bir cevabı olacaktır. Olağanüstü hale, KHK’ya, çocuğumuzun rızkını çalanlara ne diyoruz?” diye sordu. Kitle tek bir ağızdan “Na” diye cevap verdi.

‘AÇLIK DEĞİL SESSİZLİK ÖLDÜRÜR’

En son konuşan Önder ise konuşmasına cezaevlerinde süren açlık grevlerini hatırlatarak başladı. Önder, “Onların hukuki siyasi talepleri bizim talebimizdir. Açlık öldürmez ama sessizlik öldürür. Evlatlarımızı toprağa teslim etmeyeceğiz” dedi.

‘BU TOPRAKLAR KORKUYU UNUTTU’

Muş Valisi’nin muhtarlar ile yaptığı toplantıya değinen Önder, “Burada bir sürü vilayet var. Bu valinin işi yok mu muhtarları yanına çağırıyor? Ben buna anlam veremedim. Sayın valinin her halde bir korktuğu var. Korkma sayın valim bunların hepsi buhar olup gidecek. Sen yaptığından utanma. Bu topraklar böyle zamanları çok gördü. Bu topraklara egemenler o kadar zülüm ettiler ki, bu topraklar korkuyu unuttu. Vali bir şey derse he he deyip geçin. Bu halk ne yapacağını çok iyi biliyor” ifadesinde bulundu.

‘TAYBET ANA’NIN RUHU HUZUR BULACAK’

Süleyman Soylu’nın HDP’nin seçim şarkısını yasaklamasına da değinen Önder, “Bu topraklar öyle çok ahmak gördü dilini yasaklayan. Bu ülkede gidecek tek kişi var o da tekçiliği dayatanlardır. 16 Nisan’da net bir ‘Hayır’ çıktığında Taybet ana, bedeni dolapta bekletilen evlatlarımızın ruhu huzur bulacaktır” diye konuştu.

IĞDIR

Referandum çalışmaları kapsamında Iğdır’ın köyleri ziyaret edildi. DBP MYK Üyesi Semra Demir ve görevden alınan Iğdır Belediye Eşbaşkanı Şaziye Önder’in de katıldığı “Hayır” çalışmasında bildiri dağıtılarak, sandığa gitmenin ve sandığa sahip çıkmanın önemine vurgu yapıldı.

Çalışmaları değerlendiren Demir, baskı ve tutuklamalara rağmen çalışmaktan geri adım atmayan HDP’lileri karşısında gören halkın ilgisine dikkat çekerek, “İlçe ve köylere HDP‘nin referandum aracı ile müzik eşliğinde giriyoruz. Müziğin sesini duyan kadınlar ve çocuklar bizi karşılamaya çıkıyorlar. Halkta darbe sürecinde yaratılan umutsuzluk havası bizim ziyaretlerimiz ile kırılıyor. Toplumdaki olumsuz hava dağıldı” dedi.

Iğdırlı kadınların çalışmalara bire bir dahil olduğunu söyleyen Demir, “Kadınlar ‘Burayı bize bırakın biz Hayır diyeceğiz. Siz gidin Evet diyen kitleye ulaşın’ diyorlar. Özellikle Azeriler, Terekemeler, Türkmenler tekçi, diktatöryel anlayışı kabul etmediklerini söylüyorlar ve bize destek oluyorlar” diye konuştu.

Daha sonra, Iğdır merkezde Ehmedî Xanî Özgürlük Heykeli’nin önünde “Hayır” standı açıldı. Stantta “Hayrı hepimiz kazanalım” broşürleri dağıtıldı. Gönüllü çalışanlar standı ziyaret eden yurttaşlara “Hayır”ın önemini anlattı. Yurttaşlar, broşür dağıtan gönüllü çalışanlara zafer işaretleri ile karşılık verirken yoldan geçen araçlar ise korna çalarak destek oldu.

KARS

Kars’ta hafta sonu yapılacak referandum çalışmaları kapsamında merkez mahallelerinde “Hayır” bildirileri ile stickerler dağıtıldı. HDP MYK Üyesi Arife Çınar, HDP ve DBP’li yöneticilerin katıldığı çalışmalara halk yoğun ilgi gösterdi. Kadın ve çocuklar ellerinde sarı, kırmızı, yeşil renklerinde tülbentleri ile “Hayır”, “Na” flamalar ile grubu karşıladı.
Çalışmalar Subatan, Bülbül, TOKİ’ler, Halitpaşa mahallerinde sürdürülürken, çalışma grubu burada bulanan esnafları da ziyaret ederek, neden “Hayır” denilmesi gerektiğini anlattı. Çalışmalar esnasında halka sandıklara sahip çıkma ve oy kullanmak için sandığa gitme çağırısı da yapıldı.

Mahalle çalışmalarının tamamlanmasının ardından grup, Selim ilçesine doğru hareket etti.

AĞRI

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde HDP, Büyük Ağrı ve İsmail Beşikçi caddelerinde “Hayır” stantları açtı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği stantlarda kısa bir sürede HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş’ın ve Figen Yüksekdağ’ın fotoğraflarının yer aldığı kartpostallardan 4 bin adet dağıtıldı. Kartpostalları önce öpüp sonra ceplerine koyan yurttaşlar , “Selahattin ve Figen başkana yapılan haksızlık için ‘Hayrı’ diyeceğiz” dedi. Aynı zamanda 3 bin 500 adet “Hayır” ve “NA” flamaları ile ve 2 bin adet “Hayır” broşürü dağıtıldı. (DİHABER)