Türkiye ve bölge illerinde bulunan cezaevlerinde devam eden açlık grevi eylemleri 55’nci gününe girerken, AK Parti iktidarı ve devlet yetkililerinin konu ile ilgili sessizliği ise devam ediyor. Cezaevlerinden ölüm haberleri gelmeden hükümetin gereken duyarlılığı göstermesini isteyen Şair Cezmi Ersöz, ülkedeki halkların sıkıyönetim altında yaşadığını vurguladı.

“Darbe girişimi bahanesiyle demokrasi ve insan hakları mücadelesi veren insanların başına gelmeyen kalmadı” diyen Ersöz, bu sürecin ise ağırlaştırılarak sürdürüldüğünü söyledi. Ersöz, “Ben ‘Hayata Dönüş’ operasyonları sırasında gazeteciydim ve sonuçlarını tüm Türkiye biliyor. Ağır bir süreçti. Birçok cezaevinde tutsaklar katledildi. Şimdi de benzer süreçleri yaşıyoruz” dedi.

‘BU SEFER OLMASIN’

Bir an önce açlık grevindekilerin taleplerinin yerine getirilmesini isteyen Ersöz, şunları aktardı: “Dilerim ölümler olmaz. ‘Hayata dönüş’ operasyonları sırasında 150’ye yakın insanımızı kaybettik 500 insanımız sakat kaldı. Bu sefer olmasın.”

‘12 EYLÜL ZİHNİYETİ DEVAM EDİYOR’

Şakran Cezaevi Müdürü’nün açlık grevi eylemindeki tutuklulara yönelik sarf ettiği “Esat Oktay’ı örnek alıyoruz” sözlerini hatırlatan Ersöz, “Esat Oktay kimdir? 12 Eylül darbesinin Diyarbakır Cezaevi’nin komutanıdır. Dünya tarihine ‘En zalim işkence komutanı’ olarak geçmiştir. Yani bununla şunu anlıyoruz; 12 Eylül zihniyeti halen sürüyor. Zaten bu hükümetin önünü de açan 12 Eylül darbesidir” diye konuştu.

‘KİŞİLER DEĞİŞTİ ZULUM AYNI’

Kişilerin değiştiğini ancak baskı ve zulmün aynı olduğunun altını çizen Ersöz, şöyle devam etti: “Ülke bir cezaevine dönmüş durumda. Cezaevlerindeki gazeteci noktasında dünya birincisiyiz. Hiç bir suçları yok bu insanların. Abuk sabuk hiçbir suçun olmadığı iddianameler bunlar. Masumiyet karinesi ayaklar altında.”

‘17 NİSAN’DA HAYIR ÇIKACAK’

Türkiye’nin ağır bir dikta rejimine doğru sürüklendiğini vurgulayan Ersöz, “İlginçtir dünyada eşi benzeri görülmemiş bir olay yaşıyoruz. OHAL koşularında referanduma gidiliyor. Buna rağmen insanlar canla başla ‘Hayır’ oyu için çalışıyor. 17 Nisan’da ‘Hayır’ çıkacak ve bizlerde daha yüksek sesle konuşacağız” ifadelerini kulandı. (Sakıp Yaşar – DİHABER)