Cezaevlerinde 55 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde olan tutuklularla dayanışmak amacıyla aileleri, Diyarbakır’da açlık grevine başladı. Ailelerin yanı sıra DBP, HDP, TJA ve DTK’den siyasetçiler, DBP Diyarbakır İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenledikten sonra 2’şer günlük süresiz dönüşümlü açlık grevine başladı. Açlık grevine ilk olarak 20 kişi başladı. Grevin yapılacağı salona, Kürtçe ve Türkçe “Susmak ölümlere ortak olmaktır. Susmayacağız” pankartı asıldı. Greve girenler, üzerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının bulunduğu “Tecrit bir insanlık suçudur” yazılı önlükler giydi.

Açıklamaya, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, DBP, HDP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda tutuklu yakını katıldı. Salonda sık sık “Tutsaklar onurumuzdur”, “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı.

‘BASKILAR SON BULSUN DİYE BURADAYIZ’

Açlık grevine katılanlar adına konuşan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan, 50 günü aşkın bir süredir PKK Lider Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve cezaevi koşullarının iyileştirilmesi için tutukluların açlık grevinde olduğunu anımsattı. Tutukluların dışarıda halklara dönük saldırıları da kabul etmediğini vurgulayan Arslan, “Dışarıda içerde o kadar büyük bir baskı cenderesi oluşturulmuş ki insanların nefes dahi alınması istenmiyor. Güçlü bir örgütlenme olmazsa kötü sonuçlar ortaya çıkacak. Biz de bugün kötü sonuçların çıkmaması için baskı politikalarının bir an önce son bulması için tutsakların direnişine ortak oluyoruz” dedi.

‘GEMİŞTE DİYARBAKIR BUGÜN ŞAKRAN’DA’

Kürt halkının baskılara karşı her zaman üzerine düşen rolü büyük bir sorumlulukla yerine getirdiğine değinen Arslan, geçmişte Diyarbakır Cezaevi’nde Kemal Pir, Hayri Durmuş gibi devrimcilerin, bugün Şakran’da baskılara, saldırılara karşı tutukluların direndiğini dile getirdi. Arslan, şöyle devam etti: “Kürt halkı, tutsaklar asla teslimiyeti kabul etmeyecek ve tavrını ortaya koyacak. Bu eylemle de direnişe sessiz kalmayacaklarını ortaya koydu. Her alanı direniş alanına çevirmeliyiz. Dışarıyı zindana çevirmek isteyenler, içerde neler yaptıklarını çok iyi biliyoruz. Tutsakların cezaevlerinde başlattıkları direnişin sonuç alması için ellerimizden geleni yapacağız. Karşı koyacağız.”

‘SONUÇ ALINCAYA KADAR EYLEMİMİZ SÜRECEK’

AK Parti’nin Kürt halkına dayattığı teslimiyet politikalarından bir an önce vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Arslan, yine tutukluların taleplerinin bir an önce karşılanması için hükümetin gerekli adımları atması gerektiğini kaydetti. Arslan, “Kürt halkı ve tutsaklar AKP’nin politikalarına aman demeyecek. Ortaya koyacakları direnişle de gösterecek. Buradan AKP hükümetini uyarıyoruz. Cezaevlerinde cenazelerin çıkmaması için gerekli adımların bir an önce atılması gerekir. Bizler de tutsakların sesi olmak için direnişimizi ortaklaştırmalıyız. Ve her alana bunu yaymalıyız. Bugün Diyarbakır’da 20 kişiyle 2 günlük süresiz dönüşümlü açlık grevine başlıyoruz. Sonuç alıncaya kadar eylemimiz sürecek” diye ifade etti.

‘ÇOCUKLARIMIZIN TALEPLERİ KARŞILANSIN’

Açlık grevinde olan bir tutuklu yakını Ronahi Pala ise şunları söyledi: “Cezaevlerine gittiğimizde bile o kadar kötü muamelelerle karşılaşıyoruz ki ne zaman çıkacağız diye düşünüyoruz. Düşünün içerdeki tutsaklar neler yaşıyorlar. Ölümlerin olmasını istemiyoruz. Çocuklarımızın talepleri bir an önce karşılanması gerekir. Biz aileler olarak çocuklarımızın yanındayız. Bizler de talepler karşılana kadar burada direnişte olacağız.”

Açlık grevine giren ilk gruptakiler şöyle: DTK Divan üyesi Saliha Aydeniz, DBP PM üyesi Ruken Yılmaz, TJA Aktivisti Ceylan Bağrıyanık, Barış Anneleri Meclisi üyeleri Hanife Akpolat, Seher Gülenç, Gülistan Erek, Nazmiye Yürek, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan, Sadık Bayram, Şafi Haymen, Mustafa Maçin, Sarya Yüksekbağ, Mehmet Tamtekin, Kutbettin Turan, Mehmet Pervane, Veysel Maray, Celal Aldemir, İbrahim Şen ve Behiye Duman.

Açıklama “Tutsaklar onurumuzdur” sloganı ve kadınların zılgıtlarıyla sona erdi. Açlık grevine girenler DBP’deki Vedat Aydın Konferans Salonu’nda eylemlerine başladı. (Kaynak: DİHABER – ANF)