Halkların Demokratik Partisi(HDP), Anayasa değişikliğinin 16 Nisan’da oylanacağı referandum çalışmaları kapsamında ülkenin birçok yerinde açtığı stantlarla “Hayır”ın nedenlerini anlatıyor. Oylamaya bir haftadan az bir süre kalırken “Hayır” çalışmalarının en fazla hissedildiği kentlerden biri de Van. Başta Kürtçe olmak üzere birçok dilde şarkıların çalındığı anons araçları, kentin tüm sokak mahallelerini bir bir gezerken, halk ise sevgi ve coşkularını evlerinden çıkarak yaptıkları zafer işaretleri ile ifade ediyor.

Sanat Sokağı, Beşyol, Feqye Teyra Parkı ile Van AVM önüne kurulan stantlara kadın, çocuk, genç, yaşlı her kesimden ilgi oldukça yoğun. Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum ve polisin engellemelerine, halk çalışmaları daha çok sahiplenerek karşılık veriyor. Boyacılık yapan çocukların sürekli stantlara uğrayarak, “Abi bize bildiri verin. Bizde dağıtalım” sözleri ise ayrı bir heyecan katıyor “Hayır”ın sesine.

‘ÖLÜ TOPRAĞI SİLKELEYİP ATTIK’

Stantları gezdikten, sonra Demokrasi İçin Birlik Platformu’nu ziyaret ediyoruz. KESK, DİSK, TMMOB ve İnsan Hakları Derneği (İHD) bileşenlerinden oluşan platform, Van ve merkez ve ilçelerde “Hayır” çalışmalarını yürütüyor. 7 Şubat’ta çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen Eğitim Sen Van Şube Eşbaşkanı Bedri Yamaç, yürüttükleri çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Çalışmalarına kurum ziyaretleri ile başladıklarını belirten Yamaç, “Kurumları platformun içerisine aldıktan sonra ‘Hayır’ın gerekçelerini anlatan broşürler bastırdık. ‘Hayır’ yazılı önlüklerimizi giyerek broşürleri dağıttık ve gerekçelerimizi anlattık” dedi. Çalışmaları esnasında halktan olumlu tepki aldıklarını kaydeden Yamaç, şunları aktardı: “Demokratik siyasetin legal siyasetin üzerindeki ölü toprağı silkeleyip attık. Aylardır OHAL gerekçesi ile sokaklara çıkamıyoruz. Kendimizi halka anlatamıyoruz. Bu süreçte olumlu oldu. Bu çalışmalar halka destek verdi. Demokrasi adına bir şeyler yapmak halkı umutlandırdrı, sevindirdi.”

‘REFERANDUM ÖNCESİ BUNLAR YAŞANDIYSA…’

Yamaç, halkın neden “Hayır” demesi gerektiğini şu şekilde anlattı: “Milletvekillerin tutuklandı. HDP Eş Başkanları tutuklandı. Figen Yüksekdağ’ın vekilliği düşürüldü. Van’da bütün belediyelere kayyum atandı. Ayrıca Kürt’lerin çocukları işlerinden atıldı. Biz emekçiler KHK’lerle işimizde atılmışız. Tek adam rejmine geçilmeden bunlar yaşandıysa, tek adam rejimine geçildiğin de olacakları düşünemiyorum” diye belirtti.

Kentte 14 Nisan’da yapılmasını beklenen “Hayır” mitinginin önemini vurgulayan Yamaç, ülkenin geleceği için herkesin bu mitinge katılmasının önemli olduğunu söyledi. (DİHABER)