Yurtdışında 27 Mart’ta başlayan oy kullanma işlemi dün itibariyle sona erdi. 122 merkezde gerçekleşen oy verme işleminde rekor bir katılım sağlandı. HDP Yurt Dışı Seçim Kurulu üyesi Orhan Çelebi’nin verdiği bilgilere göre; 1 milyon 346 bin 612 seçmen sandığa gitti. En fazla oy kullanılan ülke ise Almanya oldu. Almanya’daki seçmenlerin neredeyse yüzde 50’si sandığa gitti.

Yurt dışı seçmen sayısı ise iki milyon 970 bin 319 seçmen bulunuyordu. Bu verilere göre, yaklaşık olarak yurtdışı seçmenlerin yüzde ellisi sandığa gitti.

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerine göre referandumda sandığa gitme oranı yüzde 5 artış gösterdi. Yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi sona ererken, gümrük ve havaalanlarında oy verme işlemi 16 Nisan’a saat 17.00’a kadar devam edecek.

Yurtdışında kullanılan oylar ise diplomatik kuryeler aracılığıyla bu geceden itibaren getirilmeye başlanacak. Bakırköy Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’nda toplanacak olan oylar ertesi gün Ankara’ya getirilerek ATO’da muhafaza edilecek.

Avrupa’nın değişik ülkelerinden üç ayrı kargo uçağı ile getirilecek olan oylar parti temsilcilerinin gözetiminde Lion, Münih, Köln, Berlin, Kopenhag, Stockholm ve Londra’dan teslim alınarak 12 Nisan gecesi Türkiye’ye getirilecek. Türkiye’de oy verme işleminin sona ermesiyle birlikte ATO’da toplanacak olan oyların da sayımına başlanacak.
Oy verme işlemlerinin genel anlamda sakin ve sorunsuz geçtiği öğrenildi. Sadece birkaç yerde çift oy kullanma olayı yaşanırken, bunlarda tutanak altına alındı. (DİHABER)