Cezaevlerinde 56 gündür devam eden süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine dikkat çekmek ve tutuklular ile dayanışmak amacıyla Diyarbakır’ın ardından Van ve İstanbul’da da aileler açlık grevi eylemi başlattı.

Van’da tutuklu yakınları, Barış Anneleri ve siyasetçiler tarafından DBP il örgütünde başlatılan eylem 2 günlük dönüşümlü olarak devam edecek.

VAN’DAN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

8 kişi ile başlatılan eylem öncesi açıklama yapan Barış Annesi Leyla Duman, tutukluların taleplerinin kabul edilmesini isteyerek, “Zindanlarda 1980 darbesinden sonra yapılan kötü muamele ve işkenceler tekrardan gündeme geldi. Bizler bu durumu kabul etmeyeceğiz. Vicdanı olan herkesi zindanlar ile dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından parti binasına gelen yurttaşlar, eylemcileri ziyaret etti.

İSTANBUL

İstanbul’da da tutuklu yakını aileler süresiz dönüşümlü açlık grevine başladı. Aileler, HDP Bahçelievler ilçe binasında yaptıkları basın açıklamasıyla açlık grevine başladıklarını duyurdu. Açıklamanın yapıldığı salona “Zindan direnişlerini selamlıyoruz, direnişleri direnişimizdir” ve “ Bîjî berxwêdana zindanan” yazılı pankartlar asıldı. “Sağlık hakkının engellenmesine hayır”, “Hasta tutsakların sağlık haklarının engellemesine hayır” ve “Çıplak aramaya hayır” yazılı dövizlerin taşındığı açıklamada, aileler sık sık “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

‘ÖLÜMLER BAŞLAMADAN TALEPLER KARŞILANMALI’

Açıklama öncesi kısa bir konuşma yapan HDP İl Eş Başkanı Esengül Demir, “Açlık grevleri herhangi bir ölümle sonuçlanmadan tutsakların taleplerinin yerine getirilmesi ve açlık grevlerinin son bulmasını istiyoruz. Bu kapsamda İstanbul’un ilçelerinde de açlık grevlerini dönüşümlü süresiz bir şekilde yürüteceğimizin de bilinmesini istiyoruz” dedi.

Demirin ardından söz alan HDP İl Eş Başkanı Mustafa Avcı da, “Artık faşizmin boyutlarını da asan uygulamaları görür olduk” diyerek, bu uygulamalara karşı toplumun da her türlü tavır takınma hakkına sahip olduğunu söyledi. Cezaevlerinde başlatılan açlık grevine ilişkin ise şunları aktardı: “Bu gün arkadaşlarımız cezaevlerinde en radikal eylem olarak açlık grevlerini başlatmışlar ve taleplerinin karşılamasını talep etmektedirler. Ceza evlerinde ölüm haberleri ve kalıcı hasarlar bırakmadan biz dışarıda olanlar da açlık grevini başlatıyoruz.”

‘DİRENİŞİ SOKAKLARA TAŞIMAK LAZIM’

Yapılan konuşmaların ardından basın açıklamasını Demokratik Bölgeler Partisi İl Eş Başkanı Ali Rıza Bilgili okudu. Toplumu iradesizleştirme politikalarının her geçen gün arttırıldığına dikkat çeken Bilgili, bu politikalara karşı da cezaevlerinde de direnişlerin gerçekleştiğini söyledi. Bilgili, “Bedenlerini ölüme yatıran tutsakların direnişi, bugün itibariyle 56 gününe girdi, içeride devam eden açlık grevleri dışarı sokaklara taşımak lazım” diye konuştu.

Bu yaşanan sürecin bir insanlık meselesi olduğunu ve buna istinaden herkesin duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Bilgili, taleplerini ise şu şekilde sıraladı. ”Cezaevlerindeki insani koşullarının iyileştirilmesi, Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, düşünceleri ve siyasi çalışmaları nedeni ile aralıksız olarak sürdürülen gözaltı ve tutuklamaların sonlandırılmalıdır.”

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da tutuklu aileleri ve siyasetçilerin dün başlattığı açlık grevi eylemi 2’nci gününde devam ediyor. DBP Diyarbakır İl Binası Vedat Aydın Konferans Salonu’nda açlık grevine giren 20 kişi, sabahın erken saatlerinden bu yana ziyaretçi akınına uğruyor. Aralarında HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve HDP eski milletvekili Mülkiye Birtane’nin de bulunduğu çok sayıda yurttaş eylemcileri ziyarette bulundu. Grevde olan tutuklu aileleri ve siyasetçiler büyük bir moral ile eylemlerini sürdürürken, yarın başka bir grup eylemi devralacak.

16 cezaevinde 171 siyasi tutuklunun süresiz, dönüşümsüz açlık grevinde son durum ise şöyle:

Şakran Cezaevi: 56 gün
Sincan Cezaevi: 48 gün
Tekirdağ Cezaevi: 35 gün
Tarsus Cezaevi: 28 gün
Bolu Cezaevi: 16 gün
Antalya Cezaevi: 13.gün
Hatay Cezaevi: 11 gün
Kepsut Cezaevi: 8 gün
Düzce Cezaevi: 8 gün
Ceyhan Cezaevi: 8.gün
Bayburt Cezaevi: 8 gün
Menemen Cezaevi:7 gün
Gebze Cezaevi: 7 gün
Silivri Cezaevi: 7 gün
Bandırma Cezaevi: 7gün
Kırıklar Cezaevi: 6. gün