Çiçek Otlu: ‘Hayır’ cephesi susturulmak isteniyor

Gözaltında darp ve işkencelere maruz kalan ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, “Hayır” cephesinin susturulmaya çalışıldığını söyleyerek, “O yüzden de 16 Nisan’da mutlaka halklarımız kendisi bakımından özgürlüğü, onuru için oy kullanmaya kesinlikle gitmelidir” dedi.

İstanbul’da 4 Nisan günü evine yapılan baskınla gözaltına alınarak Dersim’e getirilen Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu, sabaha karşı 03.00’da “adli kontrol” şartıyla mahkemeden serbest bırakıldı. Bir haftalık gözaltı sürecinde yaşadıklarını anlatan Otlu, 15 Temmuz sonrası AK Parti ve saray kliğinin kendisine muhalif olan devrimci, sosyalist, yurtsever birçok kişiyi gözaltına aldığında çok çeşitli şekillerde baskıcı ve zulüm karşılığında işkencelere maruz bıraktığını söyledi.

’GÖZALTINDA, DARP, İŞKENCE VE KELEPÇE’

Kendisinin de bu baskı ve işkenceyi yaşadığını anlatan Otlu, “Ben de getirilirken 30 saatlik yol boyunca kelepçeli şekilde getirildim. Sonuçta bir partinin Genel Başkanıyım herhangi bir savcı veya hâkim çağırsa bu gözaltı ile ilgili ifade verebilirdim. Ama bunu tercih etmediler. 30 saatlik yolculuktan sonra gözaltı yaptılar. OHAL döneminde yapılan bu baskıcı yöntemleri protesto etmek amacıyla parmak izi ve fotoğraf vermedim. Özellikle hastanede ‘Diktatöre Hayır, Seni Başkan yaptırmayacağız’ dediğim için ağzımı kapatarak, kollarım kelepçeli bir şekilde sürükleyerek, vurarak, darp ederek beni hastaneye soktular. Bu özellikle Dersim’de slogan attırmayacaklarını belirttiler” dedi.

Adliyeye getirilirken ise “Erdoğan yenilecek, Hayır kazanacak” dediği için ikinci kez darp edildiğini aktaran Otlu, gözaltı süresinde baskıcı politikaları protesto etmek amacıyla açlık grevinde olduğunu söyledi.

‘YENİ REJİM KARŞISINDA DURANLAR SUSTURULMAYA ÇALIŞILIYOR’

Referandum öncesi artan baskı ve gözaltı furyasını değerlendiren Otlu, AK Parti’nin yaratmaya çalıştığı rejim değişikliği karşısında duranların hepsini susturmaya çalıştığını söyledi. Otlu, “Aslında bu referandum AK Parti’nin kaderi halinde. Referandum süreci başladığından itibaren HDP eş başkanlarımız Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile vekillerimiz gözaltına alındı, tutuklandı. Belediye başkanlarımız gözaltına alındı, tutuklandı ve kayyum atandı. Buralardan baktığımızda tüm demokratik Hayır cephesini oluşturan kesimlere yönelik bu baskının zulmün artacağını gösterdi” dedi.

‘HALKLAR TEK ADAM, TEK BAŞKANI İSTEMİYOR’

Referandum çalışmaları için “Birlikte Hayır” kampanyası yürüten ESP’nin Samsun’dan Çanakkale’ye, Eskişehir’den Diyarbakır’a, Dersim’e kadar birçok ilde çalışmaya devam ettiğini söyleyen Otlu, “Bunun üzerine de hem HDP bileşeni olmamız hem de ESP’nin kendi faaliyetini yürütmesinden dolayı AK Parti hükümeti devrimci, demokratlara yönelik sürekli gözaltı ve tutuklama terörü ile bu referandumda demokratik siyasal alanı sindirmeye ve susturmaya çalıştı. Gözüken şudur, halklarımız kesinlikle kendisini yönetecek bir tane tek adam, tek başkan istemediğini beyan ediyor ve Hayır önde. Bu referanduma da 4-5 gün kaldı. Kesinlikle kazanamayacağı gözüküyor. Bundan dolayı da dikkat edin Tayyip Erdoğan hangi ilde miting yapıyorsa o ilde mutlaka gözaltı yapılıyor” vurgusu yaptı.

‘HALKLAR, ONURU VE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN SANDIĞA GİTMELİDİR’

16 Nisan referandumunu “Türkiye siyasi tarihinde bu rejim değişikliğini yaratmaya çalışan baskıcı ve terör olarak halklarımıza gelen bu AK Partiyi devirmenin anı olarak görüyoruz” şeklinde değerlendiren Otlu, “O yüzden 16 Nisan’da mutlaka halklarımız kendisi bakımından özgürlüğü, onuru için oy kullanmaya kesinlikle gitmelidir. Bu ülkede kardeşliği, kadınların özgürlüğünü istiyorsak kesinlikle 16 Nisan’da sandığa gitmeliyiz” çağrısında bulundu.

‘TUTSAKLARIN SESİ OLMAK İÇİN HAYIR’

Son olarak 55 güne ulaşan cezaevindeki açlık grevlerine değinen Otlu, “Açlık grevlerinin 60’ncı günlerine yaklaşıldı, ölüm sınırında. Özellikle halklarımız İmralı’da bulunan Sayın Abdullah Öcalan şahsında tüm tutsakların özgürlüğü için 16 Nisan’da oyunu kullanmalı. İçerdeki siyasi tutsakların da sesi olmalıdır” dedi. (DİHABER)

 

ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu serbest bırakıldı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir