Referandumda “Hayır” oylarının tavan yapması beklenen kentlerden biri olan Şırnak’ta sokağa çıkma yasağında evleri yerle bir edilen yurttaşlar, sandığa gitme çağrısında bulundu. Topraklarını terk etmeyerek il girişine yakın bir noktada bulunan Toptepe (Avgamasiya) köyünde prefabrik evlerde yaşam mücadelesi veren yurttaşlar, yıkılan evlerinin hesabını “Hayır” oyu vererek, sandıkta soracaklarını belirtti.

‘ADANA’DAN 2 YAKINIM OY KULLANMAK İÇİN GELDİ’

Yaklaşık 100’e yakın ailenin göç ettiği köyde yaşayanlardan bir olan Tayyip Atak, zorunlu göçe maruz kalan herkesi Şırnak’a gelerek oy kullanmaya çağırdı. Oy kullanmak için 2 yakınının Adana’dan geldiğini aktaran Atak, referandum seçimlerinde Kürt halkının kazanacağını belirtti. Atak, “Bizim baharımız geldi. Halkımız nerede olursa olsun gelip oy kullanmalıdır. Başımıza gelen zulme artık yeter demeliyiz. Bunun için ‘Hayır’ diyeceğiz” dedi.

‘YÜRÜYEREK BİLE OLSA SANDIK BAŞINA GİDECEĞİZ’

Referandum günü araç olmasa bile yürüyerek Şırnak merkeze gidip oy kullanacağını dile getiren Atak, “Biz Şırnak’ta zafer kazandık ve tekrar kazanacağız. Kimse yalan söyleyen AKP’ye inanmamalıdır. Onların bizim başımıza neler getirdiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HER NE OLURSA OLSUN GİDECEĞİZ’

Yasaktan sonra köye yerleşenlerden biri olan Xoxê Bektaş ise, bir yıldır perişan olduklarını kaydederek, binlerce insanın çevre köylere yerleştiğini hatırlattı. Bektaş, referandum günü ailece her ne olursa olsun merkeze gidip oy kullanacaklarının altını çizdi.

‘YAKILAN EVLERİMİZ HESABINI SORMAK İÇİN SANDIK BAŞINA’

Merkeze bağlı Bahçelievler Mahallesi’ndeki evleri yıkılan Bişeng Katar da göç döneminde yaşadıklarını hatırlatarak, ailelerden bazılarının merkezde bazılarının ise köyde oy kullanacağını aktardı. Katar, sandıkta “Hayır” oyu vereceklerini belirterek, “Özgürlük ve barış için tüm Şırnak halkı da ‘Hayır’ demelidir. Eşitlik için, öldürülen çocuklarımız için, yıkılan evlerimiz için herkes sandık başına gitmeli” çağrısında bulundu.

‘HER ‘HAYIR’ ÇOK ÖNEMLİ’

Evi yıkıldıktan sonra Cizre ilçesine yerleşen Mirza Bilir ise, doğduğu topraklara yakın olmak için köye geri gelerek ev inşasına başladığını aktardı. Oy kullanacağı yerin Şırnak merkez olduğunu aktaran Bilir de, “Her ‘Hayır’ oyu süreç ve halkımız için çok önemli. Çok iyi düşündüğümüz zaman bu referandumda kullanacağımız oyların önemini anlarız. Ben Şırnak çevresine ve diğer şehirlere göç eden tüm halkımıza seslenerek, referandum günü gelip oylarını kullanma çağrısında bulunuyorum” diye konuştu. (DİHABER)