HDP Sözcüsü Baydemir TRT’de konuştu: Şerler ‘Hayır’larınızla def ola

Meclis’in üçüncü büyük partisini yok sayan TRT, referandum konuşmaları kapsamında HDP’yi ekranlara çıkardı. HDP adına konuşma yapan Parti Sözcüsü Baydemir, konuşmasına “Hayırlı akşamlar. En genç liderleri cezaevinde olan, bugüne kadar TRT ekranlarında hiç söz hakkı bulunmayan HDP adına sizlere sesleniyorum” şeklinde başladı. Herkesi sandığa gitmeye çağıran Baydemir, “gün ola şerler hayırlarınızla def ola” dedi.

Referandum propagandası için siyasi partilerin belirlediği isimler TRT’de konuşuyor. İlk olarak HDP adına parti sözcüsü Osman Baydemir konuştu. Sözlerine Hayırlı akşamlar diyerek başlayan Baydemir, “Sizleri hayır demeye davet ediyorum. Gerçek manada bağımsız tarafsız mahkemeler hiçbir partinin güdümünde olmamalı. O yüzden adalet için bile hayır. Oyumuzu aklımızla vicdanımızla kullanalım. Yaşadığımız coğrafyada söz sahibi olmak istiyoruz. Zulme hayır diyelim. Huzura, güvene giden yolu kısaltalım. Hayırlarımızla zulüm bitecek” diye konuştu.

Baydemir konuşmasının devamında şunları söyledi:

‘SİZLERİ MUTLAK BİATA HAYIR DEMEYE DAVET EDİYORUM’

“Bugün, hangi gazeteyi okuyacağımıza, hangi internet sitelerine gireceğimize, belediyelerimizi, derneklerimizi kimin yöneteceğine, hatta seçim şarkılarına bile karışan, ceberrut bir anlayış var. Benim istediğim şekilde, benim izin verdiğim ölçüde yaşayacaksın. Gençlerin gıkı çıkmayacak, muhalefet eden, eleştiren olmayacak. İnancımızı, itikadımızı bile onlar kontrol edecek.

Bu Anayasa değişikliğinin özünde “mutlak merkeziyetçi devlet, mutlak iktidar” dayatması var. Toplumu da bu vebale ortak etmeye çalışıyorlar. Ne hazindir ki, bunu dayatanlar, bir zamanlar devlet baskısından bir mağdur olup bugün ise bin mağduriyet yaşatanlardır. Mütedeyyin kardeşlerim, sizleri hukuksuzluğa, haksızlığa ortak olmamaya, hayır demeye davet ediyorum.

Ben hukukçuyum. İnsan hakları savunucusuyum. Anayasa dediğin, toplumsal bir sözleşmedir. Bu sözleşmenin temel direkleri eşitlik, özgürlük ve adalettir. Bu ilkeler “ona göre”, “şuna göre”, “bana göre” olamaz, olmamalı. Gerçek manada bağımsız, gerçek manada tarafsız mahkemeler hiç kimsenin, hiçbir partinin güdümünde olamaz, olmamalı. O yüzden, her şey bir yana, sadece adalet için bile, hayır demeliyiz.

Genç kardeşlerim, iş arayan, iş aramaktan bitap düşen genç kardeşlerim… Üniversitede hocasız kalan, hayatın her alanında özgürlükleri ve sözleri kısıtlanan siz gençler; hayatın her alanında faturayı ödeyen sizler… Sizlere hep “geleceğimiz, yarınımız sizsiniz” derler… Oysa siz bugünümüzsünüz. Ekonominin, siyasetin sıkıntılarını en yakından yaşayanlarsınız. Dünyayı en iyi izleyenlersiniz. Önyargısız düşünenlersiniz. Aklımız, mantığımız, vicdanımızsınız.
Genç arkadaşlarım, daima insanlıktan yana olalım. Daima hakikatten, haktan yana olalım. Oyumuzu aklımızla, vicdanımızla kullanalım.

EŞ GENEL BAŞKANLARIMIZ ‘CESARET BULAŞICIDIR’ DİYORLAR

Kürt, Türk, Arap, Laz, Çerkes… Ermeni, Süryani, Ezidi… Alevi, Sünni ve bütün farklı kimlik ve kültürler… Kadınlar, gençler, emekçiler, işsizler… Ekmeği elinden alınanlar, rızkına el konulanlar… Yaşanabilir bir ülke istiyoruz. Yaşadığımız coğrafyada söz sahibi olmak istiyoruz. Kendimiz olarak bütünün parçası olmak istiyoruz. Hepimiz farklıyız, hepimiz eşit olmak istiyoruz. Hepimiz el ele verip cesareti büyütelim. Zulme hayır diyelim.

Farkında mısınız, dünyanın en mutsuz toplumu haline getirildik. Mutluluğa, huzura, güvene giden yolu kısaltalım. Bu korku filmini daha fazla uzatmalarına izin vermeyelim. Demokrasiye, barışa, kardeşliğe giden yolda 16 Nisanı tarihimizin en hayırlı pazarı yapalım. Emin olun ki, hayırlarımızla zulüm bitecek ve memleket kazanacak.

16 Nisan Pazar günü sandığa gitmek, hayır demek ve hayırlara sahip çıkmak ateşe su dökmektir. Kardeşlerim her bir hayırımız hayat kurtaracak, hayırlarımızla hayat kazanacak. Yılmayacağız, korkmayacağız, umudu büyüteceğiz. Güzel günlerin başlangıcında, baharın coşkusuyla hayır diyeceğiz, tekimiz değil hepimiz kazanacağız.

Gün ola hayrola, gün ola şerler hayırlarınızla def ola. Allah’a emanet olun.

Bimînin di nava xêr û xweşiyê de. Stara Xweda li ser we hemiyan be. Zor spas. (Hoşçakalın, Allah sizi korusun. Çok teşekkürler.)”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir