İtalyan gazeteci Hatay’da gözaltına alındı

İtalyan ANSA haber ajansının haberine göre 35 yaşındaki Gabriele del Grande Hatay’daki güvenlik kontrolleri sırasında gözaltına alındı. Diplomatik kaynaklara dayandırılan habere göre gözaltı gerekçesi bilinmiyor.

İtalyan gazeteci ve belgeselci Gabriele Del Grande’nin Hatay’da gözaltına alındığı belirtildi. Sputnik’te yer alan habere göre; İtalyan ANSA haber ajansı ile La Repubblica gazetesinin aktardığına göre, 35 yaşındaki Gabriele del Grande, yapılan güvenlik kontrolleri sırasında gözaltına alındı. Diplomatik kaynaklara dayandırılan haberlerde gözaltı gerekçesinin henüz bilinmediğini duyuruldu.

SURİYE ÜZERİNE KİTAP YAZIYORDU

Del Grande’nin durumunu yakından izleyen İtalyan makamlarının, onun serbest bırakılması için girişimlere başladığı da belirtildi. Del Grande’nin, Suriye’deki savaş ve IŞİD’in doğuşunu anlattığı yeni kitabı için bazı röportajlar yapmak üzere birkaç gün önce Türkiye’ye gittiği bildirildi. Gabriele Del Grande, toplam 12 ay süreceğini belirttiği araştırma süreci için kitle fonlaması (crowdfunding) yöntemiyle finansal destek alıyordu.

BİRÇOK KEZ TÜRKİYE’DE BULUNDU

Geçen aylarda da kitap projesinden dolayı birçok kez Türkiye’de bulunan Gabriele Del Grande, Akdeniz’deki göç krizine ilişkin çalışmalarıyla biliniyor. Bu konuya ilişkin yazılarını yıllardır ‘Fortress Europe’ adlı blog sitesinde yayımlayan Del Grande, ‘Gelin Tarafı (Io Sto Con La Sposa)’ adlı belgeselle dikkat çekmişti.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir