Yüksekdağ: Ceza almam durumunda barış cezalandırılmış olacak

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ bir kez daha hakim karşısına çıktı. Mahkemenin, Yüksekdağ ve avukatların tüm taleplerini reddetmesi ve keyfi davranışları dikkat çekti. Yüksekdağ, iktidarın tek taraflı bozduğu sürecin bedelini ödediklerini belirtti, “Buradan bir ceza çıktığı durumda ben değil Türkiye’deki barış umudu insanların barış beklentisi cezalandırılacak” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, birkez daha hakim karşısına çıktı.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bulunan duruşmaya Yükseksağ SEGBİS yöntemiyle katıldı. Duruşmayı, HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, HDP PM üyesi Gülsüm Ağaoğlu, ESP İstanbul İl Başkanı Pınar Türk, HDP Kadın Meclisi, SKM üyeleri ve çok sayıda HDP’li izledi.

MAHKEME BAŞKANI SAVUNMANLARIN TALEBİNİ SAVCIYA DANIŞTI

Yüksekdağ’ın avukatları iddia makamının değiştiğini ve bu yüzden inceleme istediklerini kaydetti. Terörle Mücadele Kanunu 7. Maddesi’nin siyasi yargılamalarda önemli bir baskı aracına dönüştüğünü dile getiren avukatlar, söz konusu madde için “Anayasa aykırı” olmasından kaynaklı Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapacaklarını belirtti. Avukatlar, yazılı başvuru yapmak için süre istedi.

Mahkeme Başkanı istenen süreyi iddia makamına sordu, durumun usulsüz olduğunu kaydeden Yüksekdağ’ın avukatları itiraz etti. Avukatlar, henüz karar aşamasında olan bir süre talebinin iddia makamına sorulamayacağını ifade etti. Mahkeme Başkanı, süre talebini reddetti.

Talebin kabul edilmemesi üzerine Figen Yüksekdağ söz istedi. Mahkeme Başkanı, söz vermek istemedi ancak avukatların itirazı üzerine Yüksekdağ’a söz verdi.

YÜKSEKDAĞ: SUÇ İSNAT EDİLEN O DÖNEM SUÇ DEĞİL BİR GÜNDEMDİ

Yüksekdağ, geriye dönük yargılandığına dikkat çekti ve dönemin koşullarının gözönüne alınmasını istedi. “Terör örgütü propagandası” iddiasıyla yargılandığını dile getiren Yüksekdağ, “Ama o dönem siyasi iktidar görüşmeler halindeydi. Devlet yetkililerinin, hükümet sözcülerinin söylemlerini mahkemeye sunmak istiyorum. Suç isnat edilen, 2015 yılının Şubat ayında suç değil bir gündemdi” dedi.

Hükümetin çözüm sürecinde yaptığı görüşmeleri ve konuşmalarını hatırlatan Yüksekdağ, delilleri mahkemeye sunmak için süre istedi. Mahkeme Başkanı döneme dair deliller için istenen süreyi de “somut” olmadığı iddiasıyla reddetti.

‘SÜRECİ TEK TARAFLI BOZAN İKTİDAR KEFARETİNİ BİZE ÖDETİYOR’

Yüksekdağ savunmasına şöyle devam etti:

“Yaptığım konuşmanın esası, Türkiye açısından önemli bir konu hakkında söz söylemektir. Bu bizim gibi insanlar açısından söz söyleme ifade özgürlüğü değil aynı zamanda sorumluluğunuzdur. Konuşmanın arkasındayım, Türkiye’nin barışa ihtiyacı var. Eğer suç olacaksa benim açımdan bu konu hakkında konuşmamak suçtur. Her türlü etkinlik, anma, konuşma, siyasi iktidarın gözlemi içerisinde yapıldı. O sürecin yükünü ve kefaretini bize ödetilmesine karşıyım. Cumhurbaşkanından başbakanına yukarıdan aşağıya kadar bilgi dahilinde yapıldı.

‘VERİLECEK CEZA, BARIŞ BEKLENTİSİNİ CEZALANDIRMAKTIR’

“İki taraf da risk aldı, ama bunun bedelini bizler ödüyoruz. Bu yanlıştır. Aldığı riskin sorumluluğunu ödemeyen bir siyasi iktidar var ama sorumluluktan kaçamazlar. Yaptığımız ve söylediklerimiz aynıydı. Türkiye barışı için farklılıklarımız olsa dahi, düşüncemiz, ideolojimiz farklı olsa dahi aynı şeyleri söyledik. Bu barış tek taraflı bozuldu kefaretini bize ödetiyorlar. Kabul edilemez. Bu yargılama bu dava burada bitmeyecek burada nokta değil virgül konulacak. Bizi yargılayacak delilleri halka sunacağız ve Türkiye barışı kazanacak. Suç isnatı terör örgütü propagandası ama ben o konuşmayı yaptığımda ölen insan yoktu. Silahlar değil barış konuşuyordu. Bugün nefret kutuplaşma yönetiyor. Sözlerim yanlış değil. Bilin isterim buradan bir ceza çıktığı durumda ben değil Türkiye’deki barış umudu insanların barış beklentisi cezalandırılacak. Bilinsin biz yaşadığımız sürece barış ve adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bunlar bizi yıldırımayacak, halkımızı yıldıramayacak. Barış için mücadeleye devam. Haklıyız, doğru yoldayız.”

Yüksekdağ’ın savunması sonrasında savcı mütaalasını sundu. Savcı Yüksekdağ hakkında “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi. (ETHA)
One thought on “Yüksekdağ: Ceza almam durumunda barış cezalandırılmış olacak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir