Pazar günü yapılacak referanduma ilişkin hem “Evet” hem de “Hayır” cephesinin ağırlık verdiği İstanbul’da “Hayır” baskın gözüküyor. Anadolu Yakası’nda belirleyici oy ağırlığına sahip Kartal ve Maltepe ilçeleri, birinci bölgenin rengini değiştirme gücüne sahip.

İSTANBUL SİLÜETİNİNİN TEZATLIĞINI MALTEPE YANSITIYOR

Geçmişi yüzyıllara dayanan Maltepe, her kimlik ve inançtan halkın yaşadığı ve emekçisi kesimin ağırlığıyla adından söz ettiren bir ilçe. 4 yüz bin nüfusu ile Anadolu Yakası’nın en büyük ilçeleri arasında yer alan Maltepe, bir tarafında yükselen gökdelenler, diğer yandan da Gülsuyu ve Zümrütevler Mahallesi’nde yer alan gecekonduları ile tezatlığı ortaya koyuyor.

GÜLSUYU KOZMOPOLİT YAPIYA SAHİP

Kozmopolit bir yapıya sahip olan ilçenin her mahallesinin kendi içinde bölünmüş gibi. Esenkent Mahallesi’nde daha çok memur kesimi ve Aleviler yaşarken, Gülsuyu Mahallesi ise ranta karşı direnen halkı ve çeşitli partileri bünyesinde barındıran devrimci yapısı ile biliniyor.

Duvarlara yazılan slogan ve yazılamalar, mahallenin rengini yansıtıyor. HDP’nin en çok oy aldığı Gülsuyu ve Zümrütevler mahalleleri aynı zamanda muhafazakâr bir yapıya da sahip.

AK PARTİLİLER YÜZDE 80 MUHALEFET YÜZDE 60 DİYOR

Gerek stant başında konuştuğumuz kişiler, gerekse ilçede yaşayan halk, geçtiğimiz 7 Haziran ve 1 Kasım seçim sonuçlarını göz önünde bulundurarak, referandumda “Hayır” oranlarının ne düzeyde olacağına dair tahminlerde bulundu. 7 Haziran 2015’teki seçimlerde AK Parti yüzde 40 oy alırken, CHP yüzde 34, MHP yüzde 10 HDP ise yüzde 8 oy aldı.

AK Parti İlçe yöneticileri, Maltepe halkının yüzde 80’inin “Evet” diyeceğini savunurken, sokakta mikrofonumuza konuşanlar ise tam tersini söylüyor. “Hayır” çalışmaları yürüten CHP ve HDP stantlarında yaşanan yoğunluk da ilçede çıkacak “Hayır” tahminini güçlendiriyor. Çalışma yapan “Hayır”cıların aktardıklarına göre, standa gelen Saadet Parti’li ve AK Parti’lilerden de “Hayır” diyecekler oldukça fazla. Maltepe ilçesinde “Hayırcı”ların beklediği “Hayır” oranı ise yüzde 60’ların üzerinde.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ‘HAYIR’ İLE DURDURULACAK

Maltepe Gülsuyu sokaklarında gecekondular arasında dolaşarak yapılması planlanan kentsel dönüşüm projelerine dair gözlem yaptığımız sırada, pencereden seslenen Songül Kazan (55), evinin yıkım tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söylüyor. Kazan, “Evlerimizi vermeyiz. 55 yıldır biz burada oturuyoruz. Hayır diyeceğiz bu yüzden. Mahallemiz çok güzel. Buranın yapısının bozulmasına izin vermeyeceğiz” diye tepki gösteriyor.

EMEKÇİLER ‘HAYIR’ DİYECEK

‘70’li yıllarda işçi eylemleri ile adından bahsettiren ilçenin emekçileri, Anayasa teklifinde kendilerine dair bir şey göremedikleri için “Hayır” demeye hazırlanıyor. Maltepe Belediyesi’nde Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde taşeron işçi olarak çalışan Özgür Bozkır, “Kesinlikle ‘Hayır’ diyeceğim. Tek başına bir adamın bizim adımıza kararlar almasını istemiyoruz. İşçilere verdikleri onca söz havada kaldığı için ‘Hayır’ diyeceğiz. Taşeronlara kadrolaşma sözü verdiler. En temel hakkımız olan kıdem tazminatımıza bile göz koydular. Bunun için ‘Hayır” dedi. Doğma büyüme Gülsuyulu Nihat Ağataş (61) ise, değişiklik paketinde üniversite mezunu olan 2 işsiz çocuğu için bir şey görmediğini belirterek, “Bundan dolayı ‘Hayır’ diyorum” diye konuştu.

KARTAL ÇOK RENKLİ VE HAREKETLİ

Adını “Kartelli” adında bir balıkçıdan aldığı ifade edilen Kartal İlçesi ise çok renkli ve hareketli. Sahil tarafından kurulan büyük “Evet” çadırlarının içi boş görülürken, “Hayır” stantlarına ilgisi göze çarpıyor. Özelikle HDP tarafından kurulan stant da yasaklanan “Bejin Na” parçası meydanı inletirken, stant etrafında bir araya gelen genç, kadın ve çocuklardan oluşan grup, kendilerini müziğin ritmine bırakarak halaya duruyor.

‘HAYIR’ AÇIK ARA FARKLA ÖNDE OLACAK’

1947’de sanayi bölgesi olarak kurulan Kartal, bundan kaynaklı nüfus artışının en hızlı olduğu ilçelerden. 5 yüz bin nüfusu ile halen İstanbul içindeki en önemli ticaret ve sanayi bölgelerinden biri olan ilçede, fabrika işçileri de çok fazla. İlçe’nin Adalar’a yakın olması turizm açısından değerini arttırmakta. Coğrafi yapı olarak da önemli bir yerde duran ilçede gözle görülür bir gettolaşma söz konusu. Alevilerin bir arada ve aynı mahallede yaşamaları, Kürtler belli mahallelerde kümelenmiş olması gettolaşmaya birkaç örnek. Bu mahallelerin mevcut tabanından kaynaklı “Hayır”ın kesinlikle önde olacağı burada yaşayanlarca dile getiriliyor. İlçenin ortasından geçen E5 otoyolunun alt kısımları CHP’lilerin yoğunlukta olmasından kaynaklı “Hayır”ın açık ara farkla önde olacağı tahminler arasında.

SANDIKTAKİ TERCİHLER BAŞA BAŞ GİDECEK

Kartal’ın geçtiğimiz 7 Haziran ve 1 Kasım seçim sonuçları yapılacak referandum seçiminde de önemli ipuçları vermesine rağmen, sandıktaki tercihlerin başa baş gideceği de tahminler arasında. AK Parti’nin oy oranı 7 Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 37 iken, bu oran 1 Kasım seçimlerinde yüzde 43’ü buldu. CHP ise 7 Haziran seçimlerinden yüzde 34’lük bir oran, 1 Kasım seçimlerinde bu sayı yüzde 1’lik bir oynama ile yüzde 35’e yükseldi. Geçmiş seçimlerde en büyük kaybı ise MHP yaşadı. MHP, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 11, 1 Kasım seçimlerinde ise diğer partilerin aksine düşüş gösterip yüzde 9’lara düştü. Maltepe’de olduğu gibi iki seçimde de HDP yüzde 8 oy oranlarını korumayı başardı. Kartal Hayır Meclisi’nden Yıldız Turgut, “E5 üstünde muhafazakârlar, Aleviler, Kürtler yoğundur. Bundan dolayı oyların burada başa baş gideceğini düşünüyoruz” görüşünde.

‘İŞSİZLER ORDUSUNDA YER ALAN BİRİ OLARAK HAYIR’

Üniversite mezunu Mustafa Yıldız (24), “Her şehre bir üniversite açarak gençlere iyilik yaptıklarını sandılar, ama açtıkları o okullarda o bölümlere denk bir iş imkanı sağlanmadığı için şuan milyonlarca işsiz üniversiteli ordusu oluştu. Bu yüzden, bu işsizler ordusunda yer alan biri olarak ‘Hayır’ diyorum” dedi.

‘KÖPRÜ YAPMIŞ BANA NE ARABAM MI VAR?’

Doğma büyüme Kartallı olan Mürvet Çelik (60), “15 yıldır bu adam var hayatımızda ve 15 yıldır açlık sınırındayız. Köprü yapmış bana ne, arabam mı var? Ben maaşımı bile doğru düzgün alamıyorum. Geçinemiyorum. Emeklilerin hakkını versin. Şimdilerde de emeklilere seçim öncesi 550 liralık tatil armağan etmiş. Ama ne zaman? Önümüzdeki Mart ayı için. Kar mı temizleyeceğiz Mart’ta? Hayır, hayır, hayır; sonuna kadar hayır diyorum” diye konuştu. Kartal’da bir restaurantta aşçılık yapan Mevlüde Ayhan (34), partisi ne olursa olsun tercihinin tek adamdan yana olmayacağını belirterek, “Bugün başımızdaki iyi olsa bile yarının ne getireceğini bilmediğimiz için, tek olmak iyi bir şey değildir. Bu yüzden ‘Hayır” dedi.

KARTAL VE MALTEPE REFERANDUMA HAZIR

Referandum çalışmalarının sonlarına doğru gidilirken, her iki ilçe de yükselen “Hayır” sesine olan inançla sandıktan çıkacak tercihten umutlu. Her iki ilçede toplam 11 bin 12 sandık yer alırken, bu sandıklara sahip çıkacak olan görevli ve müşahitler de referandum gününe hazır. (Asya İnedi / Necla Demir – DİHABER)