HDP’nin İzmir mitingi Gündoğdu Meydanı’nda coşkuyla başladı. Dört bir yandan ellerinde “Hayır” bayraklarıyla miting meydanına erken saatlerde giriş yapan yurttaşların giydikleri “Hayır” yazılı tişörtler dikkat çekti. Çocuklarıyla mitinge katılan kadınlar durmadan horona ve halaya duruyor.

AÇLIK GREVİNDEKİ TUTUKLULARLA DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Alanda toplanan on binleri selamlayan tutuklu aileleri adına konuşan, 57 gündür açlık grevinde olan Özgür Güçlü adlı tutuklunun annesi Naciye Güçlü, cezaevinde yaşanan hak ihlallerini aktardı.

Yüzlerce tutuklunun bedenini ölüme yatırdığını söyleyen anne Güçlü, “Devlet gözlünü kulağına kapatmış. Görüşlerde engelleniyoruz. İnsanlık hakkını istiyorlar. Senden zulüm istemiyor. Kim ki kuranı gösterip Müslümanım diyorsa zulüm yapmayacak. Çocuklarımızın direnişlerini selamlıyoruz. Siz yalnız değilsiniz bütün Kürdistan arkanızda. İyi ki özgürü dünyaya getirdim mutluyum. Açık görüşlerimiz yasaklanıyor engelleniyor. Seçimde de diyeceğiz Hayır Hayır Hayır” diye konuştu.

Her yanı “Hayır”la süslenen alanda tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Hozan Diyar ile birlikte söylediği “Giden Kuşlar” türküsünün çalındığı sırada kitle sessizliğe büründü, pürdikkat türküye kesildi. Alan sık sık hep bir ağızdan “Tek adam sistemine, kadın cinayetlerine, iş cinayetlerine, savaşa, sömürüye, farklı dinlerin kültürlerin yok sayılmasına, faşizme başkanlığa hayır” sloganlarıyla inliyor.

YÜKSEKDAĞ KARPOSTALINA GÖZALTI

Kadınların giydiği yöresel kıyafetler miting meydanına renk katarken, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın resminin olduğu kartpostallara polis yine izin vermedi. Kartpostalı mitinge sokmak isteyen bir kişi ise gözaltına alındı.

Mitingde, HDP’li Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü konuştu. Mitinge çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı.