Referanduma son dört gün kala sandık güvenliği konusunda çalışma yürüten bağımsız örgütler, eğitimlerine hız verdi. Bunlardan biri de “Hayır ve Ötesi”. Yaklaşık 3 ay önce referandum çalışmalarına başlayan Hayır ve Ötesi, son güne kadar da çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Hayır ve Ötesi gönüllüsü avukat Onur Güneş, sona doğru gelen çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

AMAÇ ‘HAYIR’ OYLARINI KORUYABİLMEK

Hayır ve Ötesi gönüllüsü Güneş, 3 aydır bütün sandıkları müşahitlerle doldurmak için çalıştıklarını söyleyerek, referandum tarihi belli olmadan önce bile çalışmaya başladıklarını belirtti. Güneş, amaçlarının “Hayır” oylarını koruyabilmek olduğunu ve bu durumdan kaynaklı bir örgütlenmeye gittiklerini ifade ederek, “Yurttaşların verdiği oyların boşa gitmemesi için mücadele ediyoruz. Hem bir müşahit organizasyonumuz var hem avukat organizasyonumuz var. Yine bölge bazlı her okula bir avukat çalışmamız var. Diğer ‘Hayırcı’ kurumlarla iş birliği içindeyiz. Bu çalışmayı devam ettiriyoruz. Son aşamasına gelmek üzereyiz. Bitirdik sayılır. Dolayısıyla tüm sandıkları da bu biçimde koruyacağız” dedi.

‘CİDDİ SIKINTI YAŞAMAYACAĞIZ’

Özellikle İstanbul’da avukatlardan oluşan gönüllü ağının tamamlandığını belirten Güneş, siyasi partilerin çalışmalarını yapan avukatlarla da koordinasyon halinde olduklarını söyledi. Her okulda bir avukat olacak şekilde konumlandırma yaptıklarını ifade eden Güneş, şöyle devam etti: “Bütün sandıklarda hem Hayır ve Ötesi hem de başka siyasi partilerin müşahitleri de olacak. Dolayısıyla sandık güvenliği konusunda ciddi bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. En azından İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde daha ziyade bir problemle karşılaşabiliriz. Orada sayılarımız bu kadar değil tabii ki.”

EĞİTİMLER CUMARTESİ AKŞAMINA KADAR DEVAM EDECEK

Yaklaşık 2 haftadır bütün İstanbul ilçelerinde müşahit eğitim programı başlattıklarını vurgulayan Güneş, şöyle devam etti: “Müşahitler sandık bazlı olarak buralarda yaşanabilecek problemlere dair eğitiliyorlar. Bu konu hakkında da birçok ilçede aslında birden fazla da müşahit eğitimleri gerçekleştiriliyor. Hala da devam ediyor. Cumartesi akşamına kadar da devam edecek Dolayısıyla bu konuda da bir problem yaşayacağımızı düşünmüyorum.”

HABERLEŞME SİSTEMİ İLE HERŞEY KONTROL ALTINA ALINACAK

İl, ilçe ve okul bazlı bir haberleşme sistemi kurdukları bilgisini de veren Güneş, bu iletişim sistemi sayesinde herhangi bir sandıkta yaşanacak probleme orada bulunan okul görevlileri, müşahit ve avukatların müdahale edeceklerini söyledi. Öte yandan bir aplikasyon sistemi de geliştirdiklerini söyleyen Güneş, “Hayır ve Ötesi sandık güvenliğine dair aplikasyonu herkese gönderilecek. Bu aplikasyon üzerinden orada gerekli belgeler vs. olacak. O gün müşahitlerimizin ihtiyaç duyacağı her şey yazılı olarak ellerinde olacak. Hem acil durumlar için çağrı sistemi olacak, hem de yine sandık sonuç tutanaklarının girileceği ve orada karşılaştırmaların yapılabileceği bir aplikasyon olacak” diye belirtti.

‘SANDIK GÜVENLİĞİ İÇİN HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM’

Herkesi sandıkları korumaya davet eden Güneş, özellikle “Hayır” oylarının korunması gerektiğini vurguladı. Önceki seçimlerde yaşanan bir sürü usulsüzlüğün kendilerini bu kadar ciddi bir çalışma yapma noktasına getirdiğini aktaran Güneş, devamla şunları söyledi: “Dolayısıyla bütün yurttaşlarımıza çağrımız sandıklarının başında olsunlar. Sadece seçmen bile olsanız o sandığın sonuçlarını görme hakkınız var. Sandıkta yapılan sayımı izleme hakkınız var. Bu haklarını unutmasınlar. Mümkünse eğer bu konuya dair YSK’nin kararlarına dair genelgelerini okuyabilirler. Buradan da bizim ulaşamadığımız kişiler de bilgilenebilirler. Söyleyeceğimiz en önemli şey budur. Sandıkların güvenliğini sağlamak için hep birlikte mücadele edelim.” (DİHABER)