16 Nisan referandumu için anayasa değişikliği kadar sandık güvenliği de yoğunca tartışılan gündemlerin başında geliyor. Bu konuda ciddi endişeler bulunuyor. Ancak özellikle “Hayır” cephesi ve bağımsız gönüllü aktivist hareketleri, oy verme ve sonrasında yaşanabilecek olumsuzlukların önünü almak için çalışmalarını hızlandırdı.

Sandıktan çıkacak sonuçlara müdahalenin önüne geçmek için hem HDP hem CHP tarafından özel sandık takip sistemleri geliştirildi. Yine oy verme işlemleri sırasında yaşanabilecek olumsuzluklara da anında müdahale etmek amacıyla yüzbinlerce sandık görevlisi ve müşahit de o gün için görevlendirildi.

CHP 300 BİN GÖREVLİYLE ALANDA OLACAK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, konuya ilişkin dihaber’e verdiği bilgide sandık günü 300 bin sandık kurulu ve müşahitle sandık güvenliğini alacaklarını söyledi.

HER SANDIK AN AN TAKİP EDİLECEK

Aksünger, 2015 genel seçimlerinde sonuçları sandık bazlı olarak takip ettikleri yazılımı referandum için de güncelleyerek hazır hale getirdiklerini belirterek, 81 il 970 ilçedeki sandıklardan çıkacak sonuçları da bu yazılım aracılığıyla YSK’nin sonuçlarıyla an an karşılaştırılacağını söyledi. CHP’nin geliştirdiği yazılımla sayesinde karşılaştırmada ıslak imzalı sonuçlarla YSK takip sistemindeki sonuçlar arasında bir uyuşmazlık oluştuğu durumda yazılım anında uyarı verecek ve ilgili sandığa ilişkin de itiraz da bulunulacak. Bu şekilde olası bir müdahalenin de önüne geçilmesi planlanıyor.

‘ÖNCE SANDIĞA GİDİP OY KULLANILMALI’

Aksünger, sonuçlara müdahale olasılığının tartışmalı olduğunu belirtirken, yurttaşların gönül rahatlığıyla oylarını kullanması gerektiğinin altını çizdi. Aksünger, sandık güvenliği konusunda en önemli önlemin görevlendirilecek olan sandık kurulu üyeleri ve müşahitlerinin sandıkların başında olması sonuçlara dair da ıslak imzalı tutanakların alınmasıyla her türlü manipülasyonun önünün alınabileceğini kaydetti.

‘BÜTÜN OYLARI KORUYACAĞIZ’

Oy verme günü için “Bir karmaşanın olma ihtimali her zaman mevcut” diyen Aksünger, o gün en önemli olan başlığın yurttaşların sandığa gitmesi ve oylarını kullanmaları olduğunu söyledi. Aksünger, hazırlıklarının yanı sıra o gün sandık güvenliği için “Bir ordu alanlarda olacağız” derken, sonucun tecellisinde sonuç ne olursa olsun bütün oylara da sahip çıkma üzerinde duracaklarını söyledi.

HDP 100 KURUL ÜYESİ VE MÜŞAHİT GÖREVLENDİRDİ

Sandık güvenliği konusunda uzun zamandır çalışmalar yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) de o gün olası müdahalelerin önüne geçmek için özel bir yazılım geliştirdi. Sandık kurulu ve müşahitlerin sandık sonuçlarına dair alacakları ıslak imzalı tutanaktaki sonuçları girecekleri yazılımla Türkiye genelindeki sonuçları parti genel merkezine akacak. Buradan sandık bazlı takip sistemiyle de sonuçlar aynı anda YSK’nin paylaştığı sonuçlarla karşılaştırılacak. CHP kadar olmasa da 100 binin üzerinde sandık görevlisi ve müşahit belirleyen HDP, bir süredir başladığı seçim güvenliği eğitimini de neredeyse tamamladı. Ankara, Diyarbakır ve İstanbul merkezli 3 ayrı kentte kriz masası oluşturacak olan HDP, kriz masalarında görevlendirilecek binin üzerinde avukat ile de yaşanabilecek olumsuzluklara karşı anında hukuksal kanallara başvuracak.

BAĞIMSIZ HAREKETLER DE SAHADA OLACAK

Seçim güvenliği için sadece siyasi partiler değil gönüllü oluşumlarda yüzlerce aktivist ile referandum günü sandık günü sahada olacak. Oy ve Ötesi, Oy’um Güvende, Demokratik İtiraz Hareketi ile Hayır ve Ötesi gibi birçok bağımsız oluşum sandık ve sonuçların güvenliği için bir süredir çalışmalar yürütüyor.

Oy’um Güvende oluşumu Ankara merkezli olarak sandık güvenliği yapan siyasi partileri ve gönüllüleri bir araya getiren bir koordinasyon görevi görürken, Türkiye genelinde görevli ve müşahit bulunmayan sandıkların kalmaması için “Hayır” cephesinde yer alan siyasi partilerle koordineli bir çalışma yürüttü. Bu kapsamda neredeyse tüm sandıklarda “Hayır” diyecek olan kesimlerden müşahitlerin görevlendirilmesi de sağlandı.

‘HAYIR KORUNMALI’

Yine Hayır ve Ötesi oluşumu da referandum günü sandık güvenliği için görev alacak. Hayır ve Ötesi olarak iki ayı aşkın süredir hazırlıklarını sürdürdüklerini söyleyen Doğan Ergün, “İsmimizden de anlaşılabileceği gibi, bağımsızız ama tarafsız değiliz. Bu referandumun tarafsız kalınabilecek bir süreç olmadığını düşünüyoruz ve özel olarak ‘Hayır’ oylarının korunmasını hedefliyoruz” dedi.

Halen çalışmalarının devam ettiğini ve on binleri bulan sayıda gönüllülerinin olduğunu söyleyen Ergün, sandıkların korunmasına dönük tüm girişimleri, yeni bir yurttaşlık bilincinin yeşermesi bakımından faydalı gördüklerini kaydetti.

‘SANDIK SANA EMANET, MEMLEKET SANA EMANET’

Türkiye’nin tarihin en eşitsiz koşullarında girilen bir seçim sürecinden geçtiğine işaret eden Ergün, buna rağmen “Hayır”cıların şimdiden kazandığını ifade etti. Ancak bu kazanımın sandıkta da tescillenmesi için referandum günü sandıklar kurulduktan gece sonuçlar açıklanana kadar ve hatta sonrasına kadar tüm yurttaşların görevleri başında olması gerektiğinin altını çizen Ergün, sandık güvenliğine ilişkin de şunları söyledi: “Sandıkların güvende olduğunu, olacağını hiçbirimiz söyleyemeyiz ancak oylarını koruyamayan bir halkın ülkenin geleceğinde de söz sahibi olma imkanı azalacaktır. Karşımızda faşizan, baskıcı bir iktidar bulunuyor. Öyleyse yapmamız gereken şey sandıkları ve oylarımızı onurumuz olarak görmek ve korumaktır. Hayır ve Ötesi olarak başından beri yurttaşlarımıza hitaben söylediğimiz şu ifadelerle sözlerimi tamamlamak isterim: ‘Sandık sana emanet, memleket sana emanet!’” (DİHABER)