Diyarbakır’da sabahın erken saatlerinde çok sayıda eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda en az 115 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında dihaber stajyeri Süreyya Dal, DBP PM üyesi Metin Egici de bulunuyor.

Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulurken, avukatların şu an için görüşmesine izin verilmediği belirtildi.

LİCE’DE 4 GÖZALTI

Lice merkezde sabaha karşı düzenlenen ev baskınlarında 4 kişi gözaltına alındı. Yerine kayyum atanan eski muhtar Hanefi Gülen, belediye çalışanı Mehmet Akşahin, Veysi Özkan ve Mizgin Kırhan adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

KULP’TA 6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Diyarbakır’ın Kulp merkezi ve köylerinde dün akşam ve bu sabah yapılan ev baskınlarında en az 25 kişi gözaltına alındı. Dün akşam saatlerinde Demirli (Temira) köyünde yapılan ev baskınında İhsan Bayram, bu sabah ilçe merkezinde yapılan ev baskınların da ise Halil Taş, Ersin Eren, Vezir Tekin, Mehmet Eren ve Hacı Polat gözaltına alındı. Bir kişinin verdiği ifade üzerine gözaltına alınanlar Kulp İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Gözaltına alınanlar “örgüte yardım etmek” ile suçlanıyor.

Gözaltı sayısının artabileceği öğrenildi.

İstanbul’da HDP’ye yönelik ‘Hayır’ operasyonu: 27 gözaltı

HATAY’DA EMEKÇİLERE OPERASYON

Hatay’ın İskenderun ve Antakya ilçelerinde sabah saatlerinde birçok adrese eş zamanlı operasyon yapıldı. Yapılan ev baskınlarında aralarında ihraç edilen sağlık ve eğitim emekçileri ile HDP üyelerinin de olduğu çok sayıda isim gözaltına alındı. Gözaltına alınanlara katıldıkları eylemler ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle “Örgüt propagandası yapmak” suçlaması yöneltildiği belirtildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Mutlu Aymaz, Resul Varhan, Merve Varhan, Ziya Aslan, Medine Şahin, Ercan Doğan.

İstanbul’da HDP’ye yönelik ‘Hayır’ operasyonu: 27 gözaltı

(DİHABER)