KESK’e bağlı Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Ankara 1 Nolu Şubesi, ihraçlara karşı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü önünde #GeriDöneceğiz diyerek oturma eylemi yapmak istedi. Sabah saatlerinde sendika binası önünde bir araya gelen kamu emekçileri, otobüslerle müdürlük önüne geldi. Polisin izin vermemesine rağmen emekçiler, demokratik ve Anayasal hakları olduğunu belirterek, oturma eyleminde ısrar etti. Bunun üzerine emekçilere biber gazı ile müdahale eden polis, 8’i kadın 17 kişiyi gözaltına aldı.

Darp edilerek gözaltına alınan emekçiler, yerlerde sürüklendi. Hızını alamayan polis yoldan geçen ve içinde çocuk bulunan araca da saldırırken, tepki gösteren şoför ve araçtaki çocuk da karakola götürüldü.

SAÇILIK YİNE GÖZALTINDA

Burdur Cezaevi’nde 5 Temmuz 2000 tarihinde düzenlenen operasyonda cezaevi duvarını yıkan dozerin darbesi sonucu kolu kopan ve OHAL KHK’si ile ihraç edilen Veli Saçılık’ da yerlerde sürüklenerek polis aracına götürüldü.
4 polis tarafından karga tulumba götürülen Saçılık’ın üzerindeki kıyafetler bu esnada çıktı. Bir polisin Saçılık’ın gözaltına direnmesi üzerine diğer polislere “Sıkın ağzına gazı olsun bitsin” diye bağırması dikkat çekti. Saçılık, Yüksel Caddesi’nde 200’ü aşkın süredir devam eden oturma eyleminde birçok kez gözaltına alınmıştı.

Saldırı sonucu gözaltına alınan 17 emekçinin isimleri ise şöyle: Aslı Han Özden, Veli Saçılık, Yağmur Dönmez, Özden Kaya, Ömer Faruk Kök, Mahmut Konuk, Volkan Sevinç, Volkan Yaramış, Murat Çeşme, Girayhan Sarıgül, Özgür Ünlüönen, Songül Doğan, Gizem Özkan, Serhat Ağbaba, Perihan Pulat, Songül Kantar ve Nazan Bozkurt.

KHK’larla ihraç edilen KESK’e bağlı Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) üyesi 28 kamu emekçisinden Ömer Faruk Kök ve Özden Kaya bugün oturma eylemine başlayacaktı.

YURTTAŞIN ARABASINA TEKME

Polis, müdahale sırasında Eskişehir Yolu üzerinde seyreden araçlara da saldırdı. Bir polis, anayola yönlendirdiği araçlardan birine defalarca vurdu. İçinde bir çocuğun da bulunduğu aracın şoförü inerek polise tepki gösterdi. Bunun üzerine çıkan tartışmanın ardından polis, şoförün kimliğini alarak işlem yapmak üzere karakola götürdü.