Referanduma az süre kala “Hayır” cephesinden yurttaşların sandıklara sahip çıkması ve oy kullanmaları için çağrılar gelmeye devam ediyor. CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar, Batman’da sandık güvenliğini sağlayacaklarını, çünkü ülkenin ve çocuklarının geleceğini söz konusu olduğunu dile getirdi.

‘BÖLGEDE ‘HAYIR’ OYU YÜKSEK’

Eşit koşullarda seçim kampanyası yürütülmediğini ve “Evet” için devletin tüm imkânlarının seferber edildiğini hatırlatan Yaşar, “Biz bu koşullara rağmen bölgede ciddi bir ‘Hayır’ kampanyası yürütüyoruz. Bölgede ‘Hayır’ oyu yüzde 70’in üzerinde. Türkiye genelinde ise yüzde 55’in üzerinde ‘Hayır’ çıkacağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ OYLAYACAĞIZ’

“Evet” diyenlerin neden bu oyu vereceklerini dahi bilmediğine vurgu yapan Yaşar, “Bu referandumla ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini oylayacağız. Çocuklarımız bu oylanacak anayasa ile yaşayacaklar. Bu sistemle bir tek kişinin eline bütün yetkileri veriyorsun. Böyle bir sistem ve anayasa ile karşı karşıyayız. Bu sistemi dayattılar ve dayatıyorlar. Bu anayasanın halkımıza hiçbir getirisi olmadığını, tek bir kişiyi diktatör olarak seçileceğini ve ülkenin kaderinin bir kişinin eline devrileceği bir sistem olarak görüyoruz. Bunun için ‘Hayır’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

HAYIR DEMEK BATMAN GENÇLERİ İÇİN ÖNEMLİ’

Batman halkının genç bir nüfusa sahip olduğunu, bununla birlikte gençler arasında işsizliğin de yüksek olduğuna dikkat çeken Yaşar, “Batman’da ‘Hayır’ en çok gençler için önemli bir konu. Gençlerin ‘Evet’ demeleri için bir diktatörle yaşamaları gerekir. Tüm kaderini tek bir kişiye teslim etmek demektir. Ancak ‘Hayır’ dedikleri an parlamenter sisteme tekrar devam edecekler. Mevcut olan anayasada eksiklik vardır ama bu anayasa ile tüm yetkiler tamamen tek kişiye teslim edilecek. Bunun yerine parlamenter sistemi ve demokrasiyi güçlendirecek yeni bir anayasa yapılabilir” diye konuştu.

‘HALKIMIZ SANDIK DEĞİŞİKLİKLERİNE DİKKAT ETMELİ’

Batman’da sandıkların birleştirilmesine tepki gösteren Yaşar, yaşanan olayı hukuksuzluk olarak değerlendirerek şöyle devam etti: “Batman’da 12 mahallenin 103 sandığı parti yöneticilerine ve seçmenlere tebliğ edilmeden il seçim kurulu tarafından sadece muhtarlıklara tebliğ edilerek birleştirildi. Bu hukuksuzluktur. Buna itiraz ettik. Ancak itirazımız kabul edilmedi. Halkımız bu tür olaylara dikkat etmeli.”

‘HERKES SANDIĞA GİDİP OYUNU KULLANSIN’

Referandumda sandık güvenliğini sağlayacaklarını aktaran Yaşar, tüm yurttaşları sandık başına gitmeye davet ederek, “Toplamda 672 sandığımız var. İl, ilçe ve köylerde sandıkların başında sandık görevlilerimizi belirledik. Hiç kimsenin tereddüdü olmasın biz sandık güvenliğini sağlayacağız. Kimsenin oyu boşuna gitmeyecek. Yurttaşların hangi tercih yapacağı fark etmez gidip oyunu kullansın. Sandığa gitmemezlik yapmasınlar. Kimse oy versek de vermesek de sonuç aynı olur demesin. Herkes sandığa gidip oyunu kullansın, biz de sandık güvenliği sağlayalım ve referandumda ‘Hayır’ı çıkartalım” dedi. (DİHABER)