HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, başkanlık rejimini de içeren anayasa referandumu öncesi avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajda, “Tek adama karşı tek yürekte” buluşma çağrısı yaptı.

Demirtaş’ın tutulduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden gönderdiği 12 Nisan tarihli mesajı şöyle:

Pazar günü akşam saatlerinde sonuç ne çıkarsa çıksın demokrasi, özgürlük ve eşitlikten yana olanlar mevzilerini güçlendirmiş olacaktır. Elbette ‘Hayır’ çıkması iç barış, istikrar ve kardeşliğin güçlenmesine en fazla katkı sunacak seçenektir. ‘Evet’ diyen de ‘Hayır’ diyen de onurlu, değerli, saygın yurttaşlarımız, kardeşlerimizdir.

Bu kampanya adil ve eşit bir yarış şeklinde geçmedi tabii ki. Bizim tutuklanmamızın tek nedeni, meydanlardan ve medyadan halka seslenmemizi engellemekti. Devletin bütün olanakları ve halka ait paralar ‘evet’ kampanyasına harcandı. OHAL koşulları ‘evet’ kampanyasına hizmet etti. Bütün bunlara rağmen, toplum evetçiler- hayırcılar olarak kabul kamplaşmamalıdır.

Referandum akşamı tek adamda değil tek yürekte buluşuruz inşallah. Referandum sonuçları hayırlı olur umarım. Selam ve sevgilerimle.”