Anayasa değişikliği için son 3 gün kalırken, Alevi ve Sünni yurttaşların birlikte yaşadığı Adıyaman’ın Pınarbaşı (Bulam) beldesi, savaşa karşı barış, kutuplaştırmaya karşı kardeşlik için “Hayır” diyeceklerini söyledi.

‘ALLAH’TAN KORKUN’

Getirilmek istenen sisteme tepki gösteren 73 yaşındaki Zeliha Tunç, “Nedir bu yaptığınız ve ne yapmaya çalışıyorsunuz?” diye hükümete kızgınlığını dile getirdi. Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Allah’tan korkun halka günahtır. Bulam halkı olarak biz ‘hayır’ diyoruz” diye belirtti. Bölgede Alevi ve Sünni vatandaşlar olarak beraber, kardeşçe yaşamaya devam ettiklerini belirten Kadime Sel (45) ise, referandum ile birlikte toplumun kutuplaştırılmaya çalışıldığına dikkat çekerek, “Biz savaş olmasını istemiyoruz. İnsanlar bir birlerine zarar vermesin. Bu topraklarda her iki taraftan da gençlerin ölmemesi için barışın gelmesini istiyoruz. Gençlerin ölmemesi ve akan kanın durması için referandumda ‘hayır’ diyeceğim. Tek millet ve tek adamlık istemiyoruz, dolayısıyla ‘hayır’ diyoruz” diye konuştu.

KEMAL KURKUTLAR’IN ÖLMEMESİ İÇİN

21 Mart Salı günü Diyarbakır’da Newroz alanına girerken polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut’un yanı sıra, Cizre, Sur ve Silopi’de yaşananlara dikkat çeken Şeriban Tunç (48), “Hayır” gerekçesini şu sözlerle aktardı: “Biz barış, kardeşlik ve özgürlük için ‘hayır’ diyeceğiz. Suçsuz yere Cizre, Silopi ve Sur’da üzerlerine bomba yağdırılarak ve yakılarak katlettikleri gençlerimiz için ‘hayır’ diyeceğiz.” Ülkede savaş koşulların dışında bir şeyin kalmadığını vurgulayan Rabia Uzun (80) “Biz niye ‘hayır’ demeyelim ki, hepimiz bu toprakların insanıyız. Barış olsun, biz analar bu çocukları bu yaşa getirene kadar ne zahmetler çektik. Biz gençlerimiz ölmesin diyoruz ve bunun için ‘hayır’ diyeceğiz” diye konuştu.

‘ONA HER ZAMAN HAYIR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben “Allah aşkına bize ne yapmış ki, başkanlığa ‘evet’ diyelim. Şimdiye kadar iyi bir şey yapmamış ki ona evet diyelim. Bu güne kadar savaştan başka ne yapmış, dolayısıyla ona her zaman ‘hayır’ diyeceğiz” diyen Fadime Çalgan (43), “Zindandaki gençlerimiz ve baskı altındaki halkımız için ‘hayır’ diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKALIM’

Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana ülkenin en büyük sorununun Kürt sorunu olduğunu hatırlatan Nurettin Çalgan (30) ise, şunları söyledi: “Bu ülkede halk Alevi’si, Ermeni’si ve Kürt’üyle büyük sorun sıkıntılar yaşamaktadır. Cumhuriyet’ten bu yana Kürt sorununa yönelik tek bir adım dahi atılmamış. Her gün gençlerimiz ölüyor. Gerillası da, askeri de bizim insanlarımızdır. Yeter artık aydın ve demokrat olan herkes, bu kanın durması için ‘hayır’ demelidir. Bu ülkenin sonunu getirecekler. Bundan kaynaklı ülkemize sahip çıkmak için 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda halkımızın ‘hayır’ demesini bekliyoruz.” (DİHABER)