Halkların Demokratik Partisi (HDP), referandum kapsamında 15 Nisan’da Diyarbakır 5 Haziran Meydanı’nda (İstasyon Meydanı) gerçekleştirilecek final mitingi için, Diyarbakır İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, HDP MYK üyesi Ömer Önen, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer ve DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeki Baran katıldı. Toplantıda konuşan HDP İl Eşbaşkanı ve Tertip Komitesi Başkanı Gülşen Özer, OHAL koşulları altında referandum çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, “8 Mart ile başlayan coşku, Newroz ile devam ederek, referandum final mitingini gerçekleştireceğiz” dedi.

Final mitingi için hazır olduklarını ifade eden Özer, “Referandumu miting coşkusu içerisinde kutlayacağız. Miting için güvenlik had safhada” diyerek, Diyarbakır halkını 15 Nisan’da İstasyon Meydanı’na çağırdı.

‘HALK İLE ÇALIŞMA YÜRÜTTÜK’

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Zeki Baran ise, HDP ve DBP’li siyasetçilerin tutukluğuna dikkat çekerek, referandum çalışmaları şartlarına işaret etti. Partilerinin yürüttüğü kampanyaların halk tarafından sahiplendiğini dile getiren Baran, “Arkadaşlarımız günlerce gözaltında tutuldu, birçoğu tutuklandı. Kürt siyasi hareketi olarak, halkımızın öncülüğünde hak edilen çalışmayı yaptık. AKP referandum üzerinde siyaset yürütmedi. Baskı ve zulüm üzerinden politikalar yürüttü. Vali, kaymakam ve polisler üzerinden referandum çalışmaları yürüttü” dedi.

‘BÖLGEDE ‘EVET’ ÇALIŞMASI YÜRÜTÜLMEDİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştirdiği mitingin “şaka” olarak değerlendiren Baran, “Evet” cephesinin bölgede başka çalışma yürütmediğini söyledi ve şöyle devam etti: “Kürtler sandık başına gidip ‘Hayır’ diyecekse, Kürtleri sandık başına gitmemek için çalışmalar yürüttüler. Son 2 günde sandık görevlilerimiz ve okul sorumlularımız gözaltına alınmaya başlandı. Sandıktan çıkacak olan ‘Evet’ ne kadar meşru olacaktır. Bu şartlara rağmen sandıklardan ‘Hayır’ çıkacaktır.”

Halkı sandıklara sahip çıkmaya çağıran Baran, “Zorlu olacak ancak sonu muhteşem olacak” diye kaydetti.

‘DEVLET POLİSİ VALİSİ ‘EVET’ İÇİN ÇALIŞIYOR’

Tarihi bir referanduma gidildiğini kaydeden milletvekili Feleknas Uca ise, “Referanduma sayılı günler kalırken, halkın sessiz kılmak için saldırılar ağırlaşıyor. Devletin polisi, valisi ‘Evet’ için çalışıyor. Bununla birlikte halka yönelik baskılar artıyor. 16 Nisan’da hep birlikte özgürlük haykırmak için, halkların geleceği için mücadele ettik” şeklinde konuştu.

‘REFERANDUM KÜRT HALKININ STATÜSÜNÜ BELİRLEYECEKTİR’

Diyarbakır halkı ile birlikte 15 Nisan’da “Hayır”ı haykıracaklarını vurgulayan Uca, “Halkımız 8 Mart ve Newroz ruhu, özgürlük ruhu ve zindan direnişi ile İstasyon Meydanı’nda olalım. Referandum sonucunu 15 Nisan’da ortaya koyalım” diyerek çağrıda bulundu. Diyarbakır halkına sandık güvenliği konusunda uyarıda bulunan Uca, referandum sonucunun Kürt halkının statüsünün belirleyicisi olduğunu ve Kürt halkının geleceğini sahiplenmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘REFERANDUMDA ZİNDANLARIN KAPISINI AÇACAĞIZ’

Cezaevlerinde siyasi tutukluların sürdürdüğü açlık grevi eylemlerine ilişkin konuşan Uca, “Halkımız açlık grevi eylemlerine sahip çıkmalıdır. Eylem ölüm sınırına dayandı. Zindanların sesini duymalı ve yükseltmeliyiz. Zindanlar Kürt halkının özgürlüğü ve geleceği için direnişte. Zindan direnişini selamlıyoruz. Özgürlük yakındır, referanduma taşınan mücadelemiz ile zindan kapılarını açacağız” diye konuştu.

ÖNEN: 8 MART REFERANDUM STARTI OLDU

Son olarak konuşan HDP MYK üyesi Ömer Önen, Diyarbakır’da yapılan gözaltı operasyonlarına tepki göstererek, özellikle basın mensuplarının gözaltına alınması ve tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. 8 Mart coşkusunun referandumun startı olduğunu kaydeden Önen, “Kürt halkı Newroz’da kararını ortaya koydu. Kürt halkına yönelik çelişkiler bu süreçte aydınlığa kavuştu. Halkımız seferberlik ruhu ile referandum çalışmalarını yürüttü. Halkımızın öncülüğünde bütün mitinglerimizi gerçekleştirdik” dedi.

’16 NİSAN’DA HESAP SORACAĞIZ’

Diyarbakır’da gerçekleştirilecek final mitinginin önemine işaret eden Önen, “Amed direnişe öncülük eden kenttir. Amed’te yıllarca imha politikaları uygulandı. Ancak halkımız bu oyunlara gelmedi. Kürt kentlerinde darbe fotoğrafları var. Bu faşist zihniyete karşı, iradesini yok sayan zihniyete karşı sandıklara gidecektir. 30 Mart, 7 Haziran ve 1 Kasım iradesine darbe yapıldı. Halk 16 Nisan’da sandığa giderek, tüm bunların hesabını soracaktır. Gasp edilen irademize karşı, kimliğimizle, kültürümüzle yaşayacağız cevabını verecektir” şeklinde konuştu.

‘KÜRDİSTAN’IN RENKLERİ İLE SANDIĞA GİDECEĞİZ’

Kürt halkının kararlı olduğunu ifade eden Önen, “Kürdistan renkleri 7 Haziran’da iradesini meclise taşıdı. Biz renklerimizle bir kez daha sandığa gideceğiz. Tarihe öncülük ede Sur gözler önünde, Nusaybin, Şırnak ve Cizre’den eser kalmadı. Herkes vicdan muhasebesi yaparak sandığa gitmeli. Biz birlikte yaşam için mücadele ediyoruz, bundan sonrada bunun için el uzatacağız. Ancak onlar yaşamımıza el uzatmakta. Tüm bunlara karşı 16 Nisan’da sandıklarda olacağız” vurgusunda bulundu.

Diyarbakır halkına 15 Nisan’da iradesini göstermek üzere 5 Haziran Meydanı’na çağıran Önen, “Halk Newroza vurduğu damgayı, 15 Nisan’da bir kez daha İstasyon Meydanı’nda vuracaktır” diye kaydetti. (DİHABER)