Anayasa değişikliği referandumunun sona ermesiyle birlikte hükümet, var olan kriz ortamını derinleştirecek adımlar atmaya hazırlanıyor. Referanduma odaklanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile hükümet, bir süredir üzerinde çalışılan 3 kritik konuyu 16 Nisan sonrası karara bağlayacak.

‘OHAL UZATILACAK’

Kimi kaynaklara göre referandumdan hemen sonra OHAL’in uzatılması gündeme alınacak. Son yapılan MGK toplantısında “uzatılmasına” yönelik tavsiye kararının alınmadığı OHAL’i hükümet bir süre daha uzatacak. 19 Nisan’dan süresi dolacak olan OHAL, o tarihten itibaren 3 aylık süreyle uzatılacak. Kararın 18 Nisan’da TBMM’de görüşülmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi planlanıyor.

‘KHK’LER ÇIKARILACAK’

Hükümetin ajandasındaki bir diğer başlık, kanun hükmünde kararnameler (KHK) olacak. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bugüne kadar geçen sürede 21 KHK çıkarıldı. Kamudan ihraç ve iadelerin yanı sıra birçok alanda değişiklik yapan KHK’lerin sonuncusu 29 Mart’ta yayımlandı. Hazırlıkları tamamlanan yeni KHK’lerin referandum sonrasında yayımlanması düşünülüyor.

MAĞDURİYETLERİ SÜRECE YAYMA SÜRECİ AKTİFLEŞTİRİLECEK!

OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu da referandum sonrası yeniden gündeme gelecek. Ocak ayında çıkarılan 685 sayılı KHK ile getirilen düzenleme, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından özellikle kamudan atılanlara yargı yolunu açması nedeniyle önem taşıyordu. KHK komisyon üyelerinin 1 ayda belirlenmesini öngörmesine karşın bu gerçekleşmedi. Aktif hale getirilse bile, bu KHK ile mağdur edilen insanlara yargı yolunun kapatılması ve mağduriyetleri sürece yayma girişimi olarak nitelendiriliyor. (DİHABER)