Diyarbakır ve ilçelerinde dün başlatılan ve bu gün de devam eden operasyonlar kapsamında Halkların Demokratik Partisi’nin referandumda görevlendirdiği 74 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, referandumda sandıklarda görev alacak olan müşahitler de bulunurken, HDP ve DBP’li yöneticiler ve gazeteciler bulunuyor. Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan 185 kişi, avukatlar ile görüştürülmüyor.

KULP’TA 16 GÖZALTI

Kulp ilçesinde yapılan operasyonlar sonucunda, Vezir Tekin, Ersin Eren, Abidin Bakay, Cengiz İpek, Cüneyt İpek, Demirli Köyü Muhtarı Secaatin Kılıç, Hacı Polat, Refik Yavaş, İhsan Bayram, İdris Esmer, İlyas Güneş ve Mehdi Bayram gözaltına alındı. Ayrıca HDP’nin İlçe Seçim Kurulu üyesi Mehmet Eren, HDP sandık görevlisi Halil Taş ile HDP Bilgi İşlem sorumluları Zeycan Zengin ve Berna Çelik gözaltına alınanlar arasında.

HDP KOCAKÖY VE HANİ’DE SONUCA İTİRAZ EDEMEYECEK

Kocaköy’de ise yapılan operasyonlarda Deniz Dadak, Faruk Dadak, Hasan Kılıç, Mahsun Tarhan ve Hakkı Şık isimli yurttaşlar gözaltına alınırken, HDP’nin İlçe Seçim Kurulu’nda itiraza yetkili kişi olan Ahmet Avcı, sandık kurulu üyeleri Vehbi Tunç ve Ahmet Çakubat ile parti üyesi Hüseyin Kılıç gözaltına alındı. Hani ilçesinde de HDP’nin İlçe Seçim Kurulu’nda itiraza yetkili kişi olan Nevin Oktay, sandık kurulu üyeleri Fesih Karataş ve Sabri Özdemir ile birlikte Okul Sorumlusu Veysi Topkaya, yanı sıra Ercan Bozyel, Barış Topkaya ve Veysi Pasin isimli yurttaşlar gözaltına alındı.

YSK TEMCİLCİSİ VE SEÇİM KURULU ÜYELERİ GÖZALTINDA

Silvan ilçesinde HDP İlçe Eşbaşkanı Hülya Biçen ile Mahmut Kara, İlhami Başaran, Musa Çiçek, Osman Ezer, Özcan Ezer ve Serdar Bakıroğlu isimli yurttaşlar gözaltına alındı. HDP’nin seçim günü görevlilerin listede isimlerinin bulunduğu Bismil’de, HDP Eşbaşkanı Refai Baran, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi Suat Karagüz, sandık kurulu üyesi Davut Kurt ile Umut Gölkap, Berat Yavuz, Yusuf Alan, Resul Sol, Ömer Aysın, Habib Akıncı, Metin Baran ve Enver Çelik isimli yurttaşlar gözaltında.

Dicle ilçesinde ise İlçe Seçim Kurulu üyesi Ferhat Özyoldaş ile Mehmet Çelebi ve Şahabettin Birkay isimli yurttaşlar yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında.

Lice’de yapılan operasyonlarda ise Muhtar Hanifi Gülen, Mehmet Akşahin, Veysi Özkan ve Mizgin Kırhan isimli yurttaşlar gözaltına alındı. Çınar ilçesinde Selman Adsız, Sait Öztemel, Nazmi Efe, Hüseyin Çetel ve Berxudan Demir dün yapılan operasyonlar sırasında gözaltına alındı. Hazro’da HDP’nin sandık kurulu üyesi Taylan Dolan ve Bilgi İşlem Sorumlusu Fatih Güler ile Aytın Toptaş, Şaydın Çatak, Fırat Biçer ve Hakan Topbaş isimli yurttaşlar gözaltına alındı. Ergani’de Oktay Özoğlu, İbrahim Uçar ve Bayram Özdemir isimli yurttaşlar gözaltına alındı.

STAJYER MUHABİRİMİZ GÖZALTINDA

Kentin merkez ilçelerinde Kayapınar’da Azize İnalhan, Şeref Yüksel, Murat Doğru, Ferhat Aktar, Osman Aykul ve İbrahim Mercan gözaltına alınan isimler. Bağlar’da HDP’nin Okul Sorumlusu Celal Demir ile birlikte İrfan Çelik, Abbas Çelik, Cebrail Kurt, Latif Doğan, Ruken Şehir, Bilal Alantar ve stajyer muhabirimiz Süreyya Dal, Yenişehir ilçesinde ise Savaş Aslan, Ali Fırat Duran ve Ali Atman isimli yurttaşlar da gözaltında.

SANDIK KURULU ÜYELERİNE GÖZALTILAR SÜRÜYOR

Kentte bugünde devam eden operasyonlarda Sur ilçesinde HDP’nin sandık kurulu üyeleri Engin Ihlamur ve Erdal Bayram gözaltına alındı. Kayapınar ilçesinde Medeni Ege, Bağlar’da Mesut Yılmaz, Ahmet Baran ve Rezan Aykal, Yenişehir ilçesinde Nedim Esmer ve Mecit Bozkurt isimli yurttaşlar gözaltına alındı.

‘HALKIMIZ SANDIKLARI KORUYACAKTIR’

Partisinin sandık görevlilerine yönelik gözaltı operasyonlarına tepki gösteren HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ömer Önen, “Sandık kurulu üyelerimizin gözaltına alınmasıyla sandıkların sahipsiz kalacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bugüne kadar çalışmalarımız halk öncülüğünde gerçekleştirildi. Halk sandıklara sahip çıkacaktır ve koruyacaktır” dedi. Seçmenleri uyaran Önen, “HDP Genel Merkezi tarafından seçim sonuçları açıklanmayana kadar halkımız sandıkları terk etmemelidir” çağrısı yaptı. (DİHABER)