Akşener’e göre “Bahçeli ‘hayır’ı gördü, kaçmanın taşlarını döşüyor”

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener Diyarbakır’a geldi. Tarihi Hasan Paşa hanında vatandaşla çay içerek sohbet eden Akşener, ‘Eyalet sistemi’ tartışmalarıyla ilgili MHP Lideri Bahçeli’nin çıkışını değerlendirdi, “Bahçeli 16 Nisan akşamı hayır çıkacağını gördü şimdiden kaçmanın taşlarını döşüyor” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından Şükrü Karatepe’nin başkanlık sisteminin ikinci aşamasının eyalet sistemi olduğuna dair sözlerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tepki göstermiş, “Danışmanlar eyalet lafı ediyor ve cumhurbaşkanı reddetmiyorsa, üniter yapıdan yana olan ülkücülerin kalan iki günde kararı ne olur?” demişti.

“Hayır”cı eski MHP’li Meral Akşener, Bahçeli’nin çıkışını değerlendirdi. Eyalet sisteminin Meclis Komisyonu’nda görüşüldüğünü ifade eden Akşener şöyle konuştu:

Cumhurbaşkanının üç danışmanı eyaletten bahsetti. 16. madde, sadece Meclis’te olan “kamu tüzel kişiliği kurma” yetkisinin cumhurbaşkanıyla paylaşıldığı, onun da böyle bir hakkının olduğu bir madde. Şimdi bunu yaparken fark etmeyeceksiniz, beraber o komisyonda yer alacaksınız, sonra da üç danışman böyle bir söz söyleyince diyeceksiniz ki, “Ülkücüler ne diyecek.” Ülkücüler 18 maddeye başından beri “hayır” diyor.

Akşener, Bahçeli’nin bu tepkiyi referandumdan “hayır” çıkacağını gördüğü için referandum sonrası konuşmasına hazırlık amacıyla gösterdiğini de söyledi:

Şimdiden kaçmanın taşlarını döşüyor. O gece saat 23.00 sıralarında yapacağı konuşmanın ana hatlarını, ipuçlarını koydu. Dönüp diyecek ki, “Sizin danışmanlarınız olmasaydı bu sonuç böyle çıkmazdı.” Nitekim 2010 Referandumu’nda da, o meşhur Anayasa referandumunda da o zaman “MHP mensuplarına ayrı sandık koysaydınız” demişti. Aynı yol, yani suçlu tespit etme hareketidir bu. Ama 16 Nisan’da 12 puanlık MHP’nin 10 puanı “hayır” dediği için şimdi bunun üzerini örtmek üzere bir söylem, bir davranış olarak değerlendiriyorum.

Akşener kendisini dinleyen bir seçmenin, ‘Kendisi de itiraf etti başkanım zaten’ demesi üzerine ise, ‘Aynen öyle’ diye cevap verdi.
One thought on “Akşener’e göre “Bahçeli ‘hayır’ı gördü, kaçmanın taşlarını döşüyor”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir