Avukatlar, Osmanbey Metro Durağı’nda bir araya geldiler. Taksim’e kadar yürüyen avukatlar, referandum için hazırladıkları “Soruyoruz” broşürlerini dağıttı. “Hayır” oyu kullanılmasının gerekçelerini anlatan avukatlar, otobüs duraklarında bekleyenlere, esnafa ve yolda yürüyenlere, “Hayırda hayır vardır, avukatlar hayır diyor” dediler.

Avukatların yürüyüşüne polis engel olmak isteyince avukatlar ve polisler arasında kısa süreli sözlü bir tartışma yaşandı. Daha sonra avukatlar Galatasaray Lisesi’ne kadar yürüdü. Avukatlar, halkı ‘Hayır’ oyu vermeye çağırdı, gerekçelerini sorularla anlattı.

AVUKATLAR NEDEN HAYIR DİYOR?

-Referandumda evet ve hayır şeklinde iki seçenek varken sadece evet diyenlere propaganda hakkı tanınmasını demokratik buluyor musunuz?

-Daha Anayasa referandumda onaylanmamışken bile mahkemeler iktidarın sözünden çıkamıyorsa referandum sonrası ne olacağını hayal edebiliyor musunuz? Bir düşünelim ola ki iktidar yanlısı biriyle bir davada geldiniz sonuç ne olur?

-Kamu emekçilerinin, akademisyenlerin, hakimlerin, savcıların, öğretmenlerin, memurların herhangi bir kararı olmaksızın keyfi bir şekilde işlerinden atılmasının, yaşamlarının karartılmasını doğru buluyor musunuz?

-“Millet iradesi asıldır” diyenlerin halkın seçtiği milletvekillerini, belediye başkanlarını, yöneticilerini görevden almasını, tutuklamasını doğru buluyor musunuz?

– Kadınlar katliamla, cinayetle, şiddetle çocuk yaşta evlilikle karşı karşıya iken kadınların adının olmadığı Anayasa yapılmısını doğru buluyor musunuz?

– Halktan toplanan vergilerden oluşan bütçenin nerelere harcanacağını, cumhurbaşkanın tek başına karar vermesini istediği yere istediği miktarı harcamasını doğru buluyor musunuz?

-LGBTİ haklarının olmadığı bir Anayasa’yı onaylıyor musunuz?”

‘SANDIKLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Yürüyüşlerine Galatasaray Lisesi’nde son veren avukatlar adına konuşan avukat Züleyha Gülüm, “Biz bugün anayasanın halkın çıkarlarına uygun olmadığını anlattık. Ama işimiz bitmedi. Pazar günü sandıklarımızda oyumuza sahip çıkacağız. Hayırlarda buluşmak üzere” dedi. (ETHA)