Diyarbakır’da tutsakların talepleri kabul edilsin çağrısı

Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu, İHD, ÖHP, hapishanelerde süren açlık grevlerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında tutsakların taleplerinin kabul edilmesi istendi.

Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu, İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), hapishanelerde süren açlık grevlerine ilişkin Diyarbakır Tabip Odasında basın toplantısı düzenledi.

25 hapishanede 240’a yakın tutsağın 15 Şubat 2017 tarihinden beri süresiz dönüşümsüz açlık grevde olduğu belirtilen açıklamada, tutsakların hapishanelerdeki insani koşulların iyileştirilmesi, düşünceleri ve siyasal çalışmaları nedeni ile aralıksız olarak sürdürülen gözaltı ve tutuklamaların sona erdirilmesi, halka yönelik askeri ve siyasi baskının sona erdirilmesi ile PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrittin kaldırılması talebiyle açlık grevine başladığı kaydedildi.

Açlık grevindeki bazı tutsakların sürgün edildiği, sürekli baskıya maruz kaldığı, açlık grevcilerinin sağlık durumlarının giderek kötüleştiği belirtilen açıklamada, “Açlık grevinde olanların makul taleplerin karşılanarak açlık grevinin bir an önce sona ermesi sağlanmalı, yaşamlarının korunması için tıbbi olarak gerekli asgari koşullar oluşturulmalıdır” denildi.

Tutsaklar da kalıcı rahatsızlıkların oluşmaması için Adalet Bakanlığı’na çağrı yapılan açıklamada, “mahpusların talepleri için gerek kendileri, avukatları ve aileleri ile gerekli görüşmeleri yaparak bir diyalog zemini oluşturulmaya, açlık grevinde bulunan mahpusların düzenli sağlık kontrollerinin yapılması ve TTB tarafından görevlendirilecek hekimlerin cezaevlerinde muayene yapabilmeleri için olanak sağlamaya, bağımsız heyetlerin cezaevlerinde inceleme ve ziyaret yapmalarına izin vermeye, Mevzuata aykırı olarak sürdürülen Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin biran önce sona erdirilmesi çağrısında bulunuyoruz” taleplerinin yerine getirilmesi istendi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir