Anayasa değişikliğine 2 gün kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konya’daki toplu açılış töreninde konuştu. Konuşmasında “Eyalet tartışmalarına” değinen Erdoğan, “Eyaletmiş, federasyonmuş, şuymuş, buymuş hiçbiri gündemimizde yok, olmayacaktır. Bunların birçoğu zaten tarihtir, tarih olmuştur. Artık siyaset güncelleniyor. Cumhuriyetimizi üniter yapısı içerisinde ilelebet payidar kılmak konusunda kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyorum” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasının satır başlıkları şu şekilde:

“Özellikle de Anadolu’daki ilk devletimiz Selçuklu ile cihan devletimiz Osmanlı ile şartların zor olduğu bir dönemde kurduğumuz cumhuriyetimizle iftihar ediyoruz. Sen bizi vatansız bırakma Allah’ım, böyle dua ediyoruz.

TÜRKİYE’NİN YÖNETİM SİSTEMİ DEĞİŞECEK

Milletimizin, özü çürük olanlarla işi olmaz. Türkiye’nin yönetim sistemi değişince artık milletin önüne çıkacak yüzleri kalmayacağını çok iyi biliyorlar. Bundan sonra hükümetler, Meclis’teki otel lobilerinde medya patronlarının yaptığı pazarlıkla değil sandıkta doğrudan millet tarafından kurulacak. Kararı siz vereceksiniz. Milletin yarısından fazlasının gönlüne girecek, ülkeyi yönetecek cumhurbaşkanının bu zihniyetten çıkması mümkün değil.

BUNDAN SONRA GENSORU YOK

Kılıçdaroğlu beni de çok seviyor ha. ‘Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra ne olacak?’ diyor. Sanmayın amaçları hukuku korumak. Amaçları hükümeti işlemez hale getirmekti. Akşam gensoru, sabah gensoru.. 484 tane gensoru verilmiş. Bundan sonra gensoru yok. Gensoru artık milletin. 5 senede bir.

PARLAMENTODAN GEÇERSE İDAMI ONAYLARIM

Muhtarlıkların kapanacağı diye bir şey yok. Adam dersini çalışmamış. Sen her tarafı rezil ettin. Artık zaman kaybetmeyelim. Cumhurbaşkanı da Anayasa sınırları içinde vazifesini yerine getirsin. Her şeyin hızının arttığı bir zamanda hükümetlerin eskisi gibi çalışması mümkün değil. Geç oldu ama inşallah Pazar günü geç olmayacak.

MÜFLİS MİLLETVEKİLİNE İHTİYACINIZ YOK

Hani ‘Denize dökeriz’ diyen bir zat vardı ya. Saadet Partili bazı hanımlar onu ziyarete gitmişler. Çok üzüldüm. Çünkü ben o kesimi tanırım. Artık bu millete sürekli yalan söyleyen bu müflis milletvekillerine ihtiyacınız yok.” (DİHABER)