‘Evet’ cephesinde eyalet gerilimi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’nın ‘eyalet sistemi’ önerisi ırkçı-milliyetçi koalisyonda gerilime yol açtı. Bahçeli’nin “Benim böyle danışmanım olsa o saat görevden alırım” sözleri’Evet’ cephesinde çatlak olarak yorumlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Binali Yıldırım yanıt verdi.

Referanduma iki gün kala AKP-MHP ittifakı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanlarından Şükrü Karatepe’nin ‘eyalet sistemi’ önerisiyle gerilim hattına girdi.

AKP/Erdoğan’la ittifak kuran MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Bir danışman eyalet sistemini getireceğiz diyor, Cumhurbaşkanı da kabulleniyorsa, o zaman iki gün içerisinde üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir? Benim böyle danışmanım olsa o saat görevden alırım” dedi.

Bahçeli’nin sözlerinin ‘Evet’ cephesinde referanduma iki gün kala çatlak olarak değerlendirirken, MHP lideri “Türklüğün bekası için evet diyeceğiz” açıklaması yaptı.

‘BEN NE DİYORUM SEN ONA BAK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’dan yanıt ise gecikmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, değişenen rejim olmadığını, yönetim sisteminin değişeceğini yineledi. Erdoğan Tvnet, Beyaz Tv ve TGRT Haber ortak yayınında “Bu konuyla ilgili (üniter yapı) danışmanımın bir açıklaması olmuş, almışlar onu çarpıtmışlar, ki danışmanım sonra değişik şekilde onu düzeltmeye yönelik açıklamalar yaptı. Ben ne diyorum, sen ona bak. Böyle bir şey yok, benden duydunuz mu? Yok. 1923’te rejim meselesi bu ülkenin bitmiştir. Ondan sonraki süreç yönetim sistemleri meselesidir, şu anda da değişiklik yapılan konu, bir yeni yönetim sisteminin gelmesidir” diye konuştu.

‘EYALET SİSTEMİ İFTİRADIR’

Başbakan Binali Yıldırım ise bugün Ankara’daki referandum mitinginde, “Eyalet” iddiasını “iftira” olarak niteledi. Yıldırım, “Getirin şu anayasanın neresinde eyalet varsa gösterin, ispat edin, ben bütün görevlerimi bırakacağım. Siz aynı şeyi yapacak mısınız?” diye sordu.

Başbakan Yıldırım’ın Konya programı iptal oldu.. ‘İstifa’ çıkışı mı?

Anayasa değişiklik paketinin Bahçeli ile birlikte hazırladıklarını söyleyen Yıldırım, şöyle konuştu: “Eyalet varsa, eyalet sistemine yol açacak bir madde varsa ben bugün bu görevi hem parti genel başkanlığını, hem başbakanlık görevini anında bırakacağım. Bu anayasa değişikliğini Bahçeli ile beraber yaptık. Bu konulardaki o titiz çalışmaları şimdi lekelemek, kafa karıştırmak, muazzam bir reformu tartışılır hale getirmek bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Açık ve net söylüyorum, yapılan bu anayasa değişikliğinin içinde yer almayan hususlarla ‘eyalet gelecek, eyalete kapı açılacak’ gibi laflarla itibarsızlaştırmaya çalışanlar, toplumdan gerekli desteği bulamayanların başvurduğunu bir iftira dışında bir şey değildir. Esas olan bu ülkenin başbakanı olarak bizim söylediğimizdir, cumhurbaşkanımızın söylediğidir.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir