Referanduma iki gün kala ‘Hayır’ cephesindeki çalışmalarda da sona doğru gelindi. HDP, HDK, DTK, DBP ve TJA’nın bu kapsamdaki çalışmaları bugün de farklı merkezlerde devam etti.

MARDİN

HDP, DBP Mardin İl örgütleri HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar’ın da katılımıyla referandum çalışmalarına devam etti. Mardin’in Artuklu ilçesinde çarşı, esnaf ve kahveleri dolaşarak referandum çalışmaları yürüttü. Eski Mardin’de esnaflarla kahve içen Sancar, burada yurttaşlarla sohbet etti. Sohbetin konusu ise yaklaşan referandumda neden “Hayır” denilmesi gerektiği oldu. Kimi kararsız yurttaşlara referandumda “Evet” veya “Hayır” çıkması sonucunda neler olacağını anlatan Sancar, halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı.
Halkla Arapça, Türkçe, Kürtçe konuşan Sancar, çalışmalarına yarın da devam edeceklerini belirtti.

Mardin Kadın Platformu da Karayolları Parkı’nda stant açarak “Hayır” bildirileri dağıttı. Kadınlar, çevreden geçen yurttaşlara referandumda neden dolayı “Hayır” demeleri gerektiğini söyledi.

ŞIRNAK

HDP, DBP, TJA ve DTK, HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez’in katılımıyla Şırnak merkezde referandum çalışması yürüttü. Sanayii Mahallesi ve çarşı merkezinde esnafla bir araya gelen heyet, tek tek yurttaşlara “Hayır” demeleri yönünde çağrı yaptı. Heyeti coşkuyla karşılayan esnaflar da seçim günü sandığa giderek “Hayır” oyu kullanacaklarını ifade etti.

DİYARBAKIR

HDP’nin seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinin 75’inci Yol semtinde bir araya gelinerek yapacağı şehir turu “Güvenlik” gerekçesiyle iptal edildi. Şehir turunun iptal edilmesi üzerine HDP milletvekillerinden Felaknaz Uca, İbrahim Ayhan, Dilek Öcalan, Mehmet Ali Aslan, HDP ve DBP il Eşbaskanları ile birlikte esnaf ziyaretinde bulundu. Yenişehir ilçesinin Ofis semti ve Bağlar ilçesine yürüyüş eşliğinde halk ile buluşan heyet, yarın İstasyon Meydan’ında yapılacak final mitingi için, el bildirileri dağıtarak katılım çağrısında bulundu. HDP milletvekilleri yürüyüş güzergâhı boyunca “Hayır” sloganları atarak halkta büyük bir ilgi ve coşku yarattı.

Ayrıca bildirilerin dağıtıldığı güzergâhlar da gençler ve HDP’li vekiller halay ve zılgıt çekerek renkli görüntülere imza attı.

İSTANBUL

İstanbul’da da HDP referandum çalışmaları kapsamında Esenyurt Gaziler Parkı’nda ‘Hayır’ mitingi düzenledi. Rengarenk Kürtçe ve Türkçe ‘Hayır’ bayraklarının dalgalandığı şölen alanına “Hayır gençlik kazanacak” ve ‘Hayır hepimiz kazanalım” ve “Sandığa sahip çık, Hayır de” pankartları asıldı. HDP Eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın fotoğrafları ise her yerdeydi. HDP İstanbul İl Eş başkanı Mustafa Avcı ve HDP Meclis Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ile PM yöneticilerinin katılımcı olarak yer aldığı şölene, rengarenk yöresel kıyafetleri ile çok sayıda kadın ve yediden yetmişe Esenyurt halkı katıldı.

MİTİNGDE DEMİRTAŞ HİÇ ‘SUSMADI’

Şölende sık sık HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın seslendirdiği “Giden Kuşlar” parçası ve “Seni başkan yaptırmayacağız” sözünün geçtiği konuşmaları çalınırken, şölendekiler alkış ve sloganları ile karşılık verdi. Alanda 59’uncu gününe dayanan açlık grevlerinin hatırlatıldığı mitingde sık sık “Zindan direnişleri onurumuzdur” ve “Na” sloganları da atıldı. Alanda Özel Harekat Polislerinin aldığı yoğun güvenlik önlemleri ise dikkat çekti.

Şölen, devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler adına bir dakikalık saygı duruşunun ardından sanatçı Xanemir’in seslendirdiği ezgiler ile başladı.

AÇLIK GREVİNDEKİ TUTUKLULAR UNUTULMADI

Mitingde ilk konuşan HDP MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu, “Anayasa teklifinde biz var mıyız?” diye sorarak alandan ‘Hayır’ cevabını aldı. “Size Figen Yüksekdağ’ın selamlarını getirdim” diyen Ağaoğlu, “Toplumsal sözleşme olan anayasada Kürtler, kadınlar, çocuklar yok. Bizi kapsamayan anayasa paketine ‘Hayır’ diyoruz” dedi. Ağaoğlu ayrıca açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kendi talepleri olduğunu söyleyerek, “Geleceğimizi oylamaya iki gün kaldı. Barışı bir düş olmaktan çıkaralım ve ‘Hayır’ diyelim” diye konuştu. Ardından konuşan HDP İstanbul İl Eş başkanı Mustafa Avcı, açlık grevindeki tutuklularla dayanışmak amacıyla alandakilere bir dakika boyunca sessiz kalınmasını isteyerek, “Bedenlerini ölüme yatıranları bir dakika susarak anlayalım. Direnişleri direnişlerimizdir” dedi. HDP üzerindeki baskılara ilişkin de konuşan Avcı, İstanbul’daki yurttaşlarla çok sayıda ‘Hayır’ etkinliğinde bir araya geldiklerini söyleyerek, sandıklara sahip çıkma çağrısında bulundu.

‘ZAFERİMİZ ŞİMDİDEN KUTLU OLSUN’

Son olarak konuşan HDP Meclis Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ise, seçimden şimdiden alınlarının akıyla çıkacaklarını söyleyerek, “Şimdiden zaferimiz kutlu olsun. Pazar günü Türkiye’nin geleceğini oylayacağız. Pazar günü vekil belediye başkanı seçmeyeceğiz. Pazar günü kadınların ve gençlerin, özgürlük mahkumlarının oylamasını yapacağız” dedi.

‘KOCAMAN BİR HAYIR’LA GELECEĞİMİZİ BELİRLEYECEĞİZ’

Anayasa taslağının Türkiye’ye bir faydasının olmadığını ifade eden Buldan, “Bu taslak içerisinde Kürtleri, kadınları, farklı inançları ilgilendiren bir madde yok. Erdoğan’ın getireceği bir tek şey var, o da idam. Referandum ‘Evet’ ile sonuçlanırsa idam getireceğim’ diyor. İşte Türkiye halklarına getireceği tek şey ölümler. MHP ile ittifak yapmayı tercih ettiler. Bunun sonucuna katlanacaklar. Bunun sonucu Pazar günü onları sandıklara gömmek olacak” diye belirtti. Kürtler’in ilk defa zulüm politikaları ile karşılaşmadığını söyleyen Buldan, Kürtler ne Tansu Çiller’e, ne Kenan Evren’e itaat etmedi. Erdoğan önünde de boyun eğmeyecektir. Kürtler ödenen bedellerde bile diz çökmedi. Başarı bizimdir. Şimdiden hayırlı olsun” dedi. Kürtlerin AK Parti ve MHP ittifakının savaş politikalarına ‘Hayır’ dediğini hatırlatan Buldan, “Kocaman bir ‘Hayır’la geleceğimizi yazıp belirleyeceğiz” dedi.

‘AÇLIK GREVİNDEKİ YOLDAŞLARIMIZA SES OLALIM’

Cezaevlerinde başlatılan açlık grevine de değinen Buldan, Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunarak şöyle dedi: “Onların taleplerini dikkate almazsanız cenazelerden siz sorumlu olacaksınız. İki yıla yakındır Öcalan ile görüşmeler kesilmiş durumda. Ben İmralı Heyeti üyesi olarak en son 5 Nisan 2015 yılında görüştüm ve sonra bütün diyaloglar kesildi. Şimdi yaşam güvenliğinden endişemiz var. Öcalan Kürtler’in kendisine irademdir dediği insan. Bunun için bir an önce başta Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin son bulması gerektiğini belirtiyoruz. Açlık grevindeki yoldaşlarımıza ses olalım”

Buldan son olarak Esenyurt halkına seslenerek, “Buradakiler evlerine gitmeden önce ‘Evet’ diyenleri ikna etmeye çalışsın. Şimdiden Pazar akşamının müjdesini vermek istiyoruz. Provakasyonlara gelmiyoruz, sakin bir şekilde de sandıklarımıza sahip çıkıyoruz” diye konuştu.

Miting sanatçı Ferhat Tunç ve Mervan Tan’ın seslendirdiği ezgiler eşliğinde çekilen halaylarla son buldu. (DİHABER)