AKA-DER, Devrimci Parti, EMEP, ESP, HALKEVİ, HDP ve PSAKD tarafından Mamak Tuzluçayır’da “Hayır Şenliği” düzenlendi. HDP Mamak İlçe Örgütü binası önünde gerçekleştirilen etkinliğe yüzlerce yurttaş ile birçok siyasi parti temsilcisi, üyeleri ile çok sayıda devrimci-demokrat yapıdan insanlar katıldı.

Şenlikte HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile ihraç edilen kamu emekçileri konuşurken, yerel sanatçılar Hasan Tatar, Malik İnci, Emrah Metin ve Koma Şengal da seslendirdiği şarkılarla şenliği coşturdu.

‘GERİCİLİĞİN ANAYASASINI KABUL ETMEYECEĞİZ’

İlk olarak KHK ile işinden edilen Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi Fikret Aslan konuştu. Aslan, insanlara dayatılan 18 Maddelik anayasa referandumunun faşist 12 Eylül Anayasasının devamını olduğunu ifade ederek, “Emeğin haklarının teminat altına alındığı bir Anayasa istiyoruz. Bize dayatılan karanlığın ve gericiliğin Anayasasını kabul etmeyeceğiz” dedi.

‘ÖRGÜTLÜ HALKLARI HİÇBİR KUVVET YENEMEZ”

Ardından şenliği düzenleyen tüm kurumlar adına konuşan Pir Sultan Abdal Derneği Mamak Şube Başkanı Mustafa Demirtaş da referandum sonucunun ‘Hayır’ çıkmasının önemli olduğu ifade ederek şunları söyledi: “Ancak daha da kritik olan şey örgütlü bir hayır çıkarabilmektir. Yan yana geldiğimizde neler yapabileceğimizi birçok kez hem dosta hem düşmana gösterdik. Örgütlü halkları hiçbir kuvvetin yenemeyeceğini hem referandum günü hem de sonuç ne olursa olsun, sonraki günlerde daha fazla örgütlenerek göstermeliyiz. Bunun için siz dostlarımızı örgütlü mücadeleye davet ediyoruz.”

‘BUNLARI SANDIĞA GÖMECEĞİZ’

Yaklaşık 8 haftadır işinden ihraç edilen ve bu yüzden işyeri önünde her Pazartesi eylem düzenleyen SES üyesi Mahmut Konuk da “Bizim darbe ile darbecilikle ne işimiz var” diye sordu. Konuk, “Bizi darbe gerekçesi ile işimizden attılar. Benim 40 yıllık emeğimi gasp ettiler. Emeğimi gasp edenlere boyun eğecek miyiz? Hayır. O zaman bunları sandığa gömeceğiz” şeklinde konuştu.

‘ZULÜM DÜZENİNE ETKİLİ BİR CEVAP VERECEĞİZ’

Son olarak konuşan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise referandum sonucunda zulüm düzenine etkili bir cevap vereceklerini belirterek şunları kaydetti: “Yıllardır Neo-liberal sistemin en vahşi, insanlıktan en nasipsiz, halka düşman, kadına düşman, gençliğe düşman, çevreye düşman soluduğumuz havanın kıymetini bilmeyen, kurdun, kuşun karıncanın bile kıymetini bilmeyen, varsa yoksa talan, varsa yoksa yalan diyen bir zulüm düzenine etkili bir cevap vereceğiz. Bunu bütün mazlumlar, bütün ötekileştirilenler olarak hep birlikte yapacağız. Şimdiden kutlu olsun.”

‘ALEVİLİĞİ KÜFÜR GİBİ KULLANIYORLAR’

Önder’in konuşmasının devamı şu şekilde: “Eskiden halkının yanında olan birçok insan şimdi Saray’a kul köle oldular. Bunların birisi de anketçi. Bugün bir moral bozma operasyonun önünde bir adımını yapmış güya ‘Evet’ler yüzde 60 çıkacakmış. Şimdi bütün bunlar halkın deyimiyle bu işlerin dubarısıdır. Bunlara hiçbir şekilde prim vermeyeceğiz. Bütün gücümüzle sandığın mümkün olan en geniş katılımını yapacağız. Çünkü yaklaşık iki yıldır, yani yeniden savaş sürecine dönüldüğünden bu yana bu memlekette zulüm görmeyen hiç ama hiç kimse kalmadı. İnsanların aşı ile oynadılar, insanların inancıyla oynadılar. Aleviliği bir küfür gibi kullanıyorlar. Ne zaman seçim zamanı geliyor ‘Alevi kardeşim, Alevilik Ali’yi sevmekse benden büyük Alevi yok’ gibi bütün aleviler de sadece mide bulantısı uyandıran, yüzeysel, riyakâr bir yaklaşımla ömür boyunca zulme maruz kalmış, katliamlara maruz kalmış bir inanç kitlesini aldatacağını düşünüyor. Oysa artık karşısında buna kanacak, kendi kitlesi bile kalmadı bunun farkında değiller.” (DİHABER)