Bugün referandum: #16NisanDünyaHayırGünü

Tek Adam Rejimini getiren anayasa değişikliğini oylamak için halk yedinci kez sandık başına gidecek.

Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ‘Tek Adam Rejimini’ getiren anayasa değişikliğini oylamak için halk yedinci kez sandık başına gidecek. Yurt içinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140 sandıkta oy kullanacak, cezaevlerinde 461 sandık kurulacak. Türkiye anayasa değişiklikleri için bugüne kadar 6 kez halk oylamasına gitti. 1961, 1982, 1987, 2007 ve 2010 yıllarındaki halk oylamalarında, sandıktan “evet” sonucu çıkarken, 1988’deki halk oylamasında vatandaşların tercihi ise “hayır” oldu.

Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar nüfus kağıdı ya da onun yerine geçebilecek kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı ile de oy verebilecek. Seçmenler, ‘‘www.ysk.gov.tr’’ internet sitesinden nerede oy kullanacaklarına bakabilir.

Halk oylamasında, beyaz renk üstünde ‘evet’, kahverengi renk üstünde ‘hayır’ ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile ‘tercih’ mührü kullanılacak. Seçmenin bu renk üzerinde herhangi bir yere mührü vurmaları yeterli olacaktır.

Ayrıca, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan,  Iğdır ve Kilis’te 07.00-16.00’de sandık başına gidilecek. Diğer illerde ise 08.00-17.00 saatlerinde sandık başına gidilecek.

PEKİ HANGİ MADDELER İÇİN SANDIK BAŞINA GİDİLİYOR?

Anayasa değişikliğinde 18 madde onaylanacak Bu maddelerde özetle: Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak, milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18’e indirilecek.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla  soruşturma başlatılabilecek ancak bunun için 301 vekil bir araya gelip imza vermeli…

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, cumhurbaşkanı tarafından atanacak Cumhurbaşkanı kendisine istediği kadar yardımcı atayabilecek. Yargılanırken de Cumhurbaşkanının sahip olduğu haklara sahip olacaklar. Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Mecliste aynı şekilde seçimlerin yenilenmesini isteyebilecek ancak bunun için de yeterli vekil sayısına ihtiyaç var.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI 

*  Oy verme günü saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak.

*  Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.

*  Her türlü yayın organlarınca saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Ancak YSK açıklamaları yayımlanabilecek..

Bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak. (Kaynak: Görkem KINACI – Evrensel)

Referandumda oy verme işlemi başladı

Türkiye’de heyecanlı bekleyiş

Oyunuzun geçersiz sayılmaması için bunlara dikkat!

Cezaevinde oy kullanacaklar

‘Sandığa git, ‘Hayır’ de, hepimiz kazanalım’

Demirtaş’tan referandum öncesi mesaj: Tek adamda değil tek yürekte buluşalım

Yüksekdağ’dan referandum mesajı: ‘Hayır’ için sandık başına!

Önder: Bütün gücümüzle sandığın en geniş katılımını yapacağız

OHAL’e, Diktatörlüğe, Tek Adam Rejimine HAYIR! Dayanisma.Net
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir