Ege bölgesinde referanduma katılım oranı ülke genelinde olduğu gibi yüksek olduğu gözlemlendi. İzmir, Manisa, Muğla, Aydın ve Denizli’de okul önlerinde kuyruklar oluştu.

İZMİR

İzmir’de sabah saat 08.00’dan itibaren halk sandık başına gitti. Seçime katılım oranı diğer seçimlere göre daha yüksek olduğu gözlemlenirken, Karabağlar ilçesinde bir okulda 25 oy’un arkasına mühür vurulmadan kullanırken, sandık görevlilerin itiraz ile durum tutanak altına alındı. Bazı okullarda polis HDP’nin sandık görevlileri ve okul sorumlularına oy verme işlemleri sırasında engel olmak istedi.

MANİSA

Manisa’da da seçime katılımın çok yüksek. Sabahın erken saatlerinde sandık başına giden yurttaşlar, oyunu kullanırken, “Hayırlara vesile olur” cümleleri dikkat çekti.

MUĞLA

Muğla’da da seçime katılım oranı oldukça yüksek. Bodrum, Datça, Milas ve Marmaris gibi ilçelerde katılım yüzde yüz civarında olduğu belirtiliyor. Sandık kurulu üyeliği iptal edilen Kadir Tazecan, Kötekli Salih Zeki Gür ilkokulunda 1117 nolu salonda yaptığı sandık müşahitliği ise okulda bulunan polislerce keyfi bir şekilde engellendi. Salon girişinde polislerce Genel Bilgi Taraması (GBT) alınan Tazecan’a polislerin “Sen müsaitlik dahi yapamazsın” diyerek okuldan uzaklaştırmaya çalıştı. Salonda bulunan diğer görevlilerin müdahale etmesi üzerine polislerin “müşahit kartı yok salona giremez” demesi üzerine müşahit kartını gösteren Tazecan’in müsaitliği yine de engellendi.

AYDIN

Aydın da referandum seçimi için sabah saatlerinde oy kullanma işlemi başladı. Oy kullanmak isteyen yurttaşlar sabah erken saatlerde sandık başına geldi. Referandum seçimi için oy kullanımında yoğun ilgi gösterildiği görüldü.

DENİZLİ

Seçime katılımın yüksek olduğu bir diğer Ege kenti olan Denizli’de ise sabahın erken saatlerinde halk sandıklara akın etti. Bazı ilçelerde katılım yüzde doksanı bulurken, şu ana kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadı. (DİHABER)