HDP Genel Merkezi, bölge illeri başta olmak üzere yaşanan seçim ihlali ve baskıları an an takip edip, müdahalede bulunuyor. Sabah saatlerinde Çankaya ilçesinde oylarını kullanan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü daha sonra Genel Merkez Binası’nda kurulan kriz masasına geçti.

Gelişmeleri buradan takip eden milletvekilleri ve MYK üyeleri sürekli olarak Türkiye’nin diğer kentleriyle de iletişim halinde.

Parti Genel Merkezi’nde kurulan kriz masasına 35 kişi görev alıyor. Bunlara 5 avukat, 23 bilgi işlem görevlisi ve 4 yazılımcı eşlik ediyor. Kentlerden gelen ihbar ve şikayetler kriz masasında anında değerlendirilerek, gerekli müdahaleler ve itirazlarda anında yapılıyor. Genel Merkez’deki kriz masasının yanı sıra Türkiye genelinde tüm illerde ve örgütlü olunan ilçelerde olmak üzere toplam 573 merkezde kriz masası oluşturuldu. Buralarda da il ve ilçe merkezleri bazlı olarak ihlal ve şikayetler anlık olarak değerlendirilip gerekli müdahaleler yapılıyor.

Oy verme işlemini bu şekilde takip eden HDP, sandıkların açılmasıyla birlikte sonuçları da geliştirdiği özel yazılımla sandık bazlı olarak takip edecek. Özel yazılımcılara yazdırılan takip sistemiyle yerellerden sandık görevlileri ve müşahitler ıslak imzalı tutanaklarıyla sonuçları girecek. Bir havuzda toplanan bu sonuçlar anlık olarak Yüksek Seçim Kurulu’nun partilere açık olan sonuçlarıyla takip edilecek. Olası bu uyuşmazlık halinde anında gerekli itirazlar da kriz masalarında görevli avukatlar tarafından yapılacak. (DİHABER)