İHD’nin referanduma ilişkin ara raporu: Çok sayıda ilde seçim ihlalleri gözlemledik

İHD, 16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliği Oylaması ile kendilerine ulaşan ve tespit edilebilen ihlallere ilişkin ara raporunu açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD), 16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliği Oylaması ile kendilerine ulaşan ve tespit edilebilen ihlallere ilişkin ara raporunu açıkladı.

İHD’nin hazırladığı ihlal raporu il il şöyle:

İSTANBUL

-İstanbul Fatih İlçesi 3034 Nolu Sandık Kurulu AKP müşahidi oy verme işlemi devam ederken sanki sandıklar açılmış ve sonuç tutanağı varmış gibi itiraz dilekçesini hazırlamıştır.
-Avcılar Ticaret Meslek Lisesinde oy kullananlara başka kişilerin yerine imza attırılmıştır. Bu konuda tutanak tutulmuştur.
-Avcılar’daki İnönü İlkokulunda 1068 Nolu Sandıkta bir polis görevlisi 142 Belgesi (görevli) olmaksızın oy kullanmıştır.
-Ümraniye Anadolu İmam Hatip Lisesinde 48 oyun mühürsüz kullandırıldığı bilgisi gelmiştir.
-İHD Seçim Gözlem heyetimiz gözlem faaliyetleri için Darülacezeye alınmamıştır.

İZMİR

-Halil Atilla İlköğretim Okulu 2282 Nolu Sandıkta 5 seçmen oy kullanmadığı halde oy kullanmış gibi yerlerine imza atıldığı tespit edilmiştir.

ANKARA

-Ankara Mamak Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Lisesi 1029 Nolu sandık başkanı resmi müşahidi kolundan tutarak dışarı çıkarmıştır.

URFA

Urfa Mehmet Saçlı İlköğretim Okulunda her sınıfta silahlı 2 polis oturmaktadır.

DİYARBAKIR

-Diyarbakır Çermik İlçesi Yabanardı Köyünde başkasının yerine oy kullandırma tartışması üzerine çıkan silahlı kavgada Abdülrezzak (Avdo) Yıldız ve oğlu Şeyhmuz Yıldız yaşamını yitirdi, yaralı İdris Yıldız Siverek Devlet Hastanesine kaldırıldı. Saldırı ile ilgili köy muhtarı Hıdır Yıldız’ın oğulları Mehmet ve Tahir Yıldız gözaltına alınmıştır.

-Diyarbakır Bağlar İlçesi İBB Kiptaş Meslek Tercih Lisesine HDP’nin okul sorumluları ve sandık görevlilerinin okul dışarısına çıkarıldığı iddia edilmektedir.

-Bağlar İlçesi Fatih Ortaokulu HDP okul sorumlusu S.K’nin gözaltına alındığı bilgisi gelmiştir.

VAN

-Van Gürpınar ilçesi Güzelsu İlkokulunda HDP’li Sandık müşahitleri asker ve korucular tarafından tehdit edilerek sandıklara yaklaştırılmadığı ve seçmenlerin kimliklerini kontrol ettiği iddia ediliyor.

-İHD Seçim Gözlem heyetimiz gözlem faaliyetleri engellenmektedir.

ANTEP

-AKP’li Antep Milletvekili Şamil Tayyar kullandığı oyun fotoğrafını çekip kendi twitter sayfasından paylaşarak propaganda ihlali gerçekleştirmiştir.

AĞRI

-Eleşkirt İlçesi Toprakkale köyünde 1083 Nolu Sandıkta halka açık oy kullandırılmaktadır.

ÇANAKKALE

-İHD seçim gözlem heyetimiz ildeki cezaevi ve huzurevine gitmek istemiş ancak engellenmiştir. Heyetimiz tutanak tutmuştur.

HAKKARİ

-İHD seçim gözlem heyetimiz engellenmiştir. Heyetimizden kanuna aykırı bir şekilde valilik izni talep edilmiştir.

MERSİN

-23 Nisan İlköğretim Okulunda İHD Seçim gözlem heyetimiz engellenmiştir. Kendilerine izin belgesi soran polisler tarafından okul bahçesi dışına çıkarılmıştır.

ERZURUM

-İHD Erzurum şubemize ve ildeki seçim gözlem heyetimize ulaşan bilgilere göre Horasan ilçesi ve bazı köylerde açık oy kullandırıldığı belirtilmiştir.
-Horasan İlçesi Camikebir Mahallesi 1023 Nolu Sandıkta HDP Sandık görevlisi A. G., 1040 Nolu Sandıkta HDP görevlisi M. Y. AKP’liler tarafından sandık çevresinden uzaklaştırılmıştır.
-Karayazı İlçesi Değirmankaya köyünde seçmenlerin üzeri aranıyor ve sandık başında müşahit bulunmasına izin verilmiyor.

ADIYAMAN

-İHD Adıyaman şubemize ve ildeki seçim gözlem heyetimize ulaşan bilgilere göre merkez Doyuran köyünde açık oy kullandırıldığı belirtilmiştir. Bu konuda tutanak tutulmuştur.

-Kahta ilçesi Menzil, Tuğlu ve Erikli köylerine sandık görevlilerinin sokulmadığına dair İHD Şubesine başvuru yapılmıştır.

YOZGAT

-Sorgun ilçesinde referandumda kullanılacak oyların bir araç içerisinde mühürlendiği bildirilmiştir.

BİTLİS

-Ahlat ilçesi Ovakışla’da oy kullanmaya giden seçmenlere GBT uygulaması yapıldığı yönünde başvuru yapılmıştır.
-Adilcevaz’da Kaymakamın köyleri dolaşıp Evet çalışması yaptığına ve muhtarları “tehdit” ettiği iddiasıyla ilgili dair CHP ilçe teşkilatının tutanak tuttuğu şubemize bildirilmiştir.

KOCAELİ

-Darıca ilçesindeki Halk eğitim Merkezi 1151 Nolu Sandıkta kayıtlı olmayan 1 kişinin oy kullandığı tespit edilmiştir.
-Derince ilçesi Cumhuriyet Ortaokulunda 1023 Nolu Sandıkta oy kullanan N.A. 1026 Nolu sandıkta da oy kullanırken yakalandığı bildirilmiştir.

MUŞ

-Çatbaşı köyünde AKP’li olduğu iddia edilen muhtar M. K. her seçmenle birlikte oy kabinine girip seçmenin kullandığı oyu kontrol ettiğinde dair sosyal medyada görüntü yayınlanmıştır.

MARAŞ

-Afşin ilçesinde MHP ilçe başkanı E. K. açık oy kullandığına dair sosyal medyada paylaşıp propaganda ve yasak ihlali gerçekleştirmiştir.

Raporda, ayrıca kampanya materyallerinin okul civarlarında ve kamuya açık yerlerde bulunduğunu ve bu nedenle seçim yasaklarının ihlal edildiği kaydedildi. Özellikle Kürt seçmenin ağırlıklı olduğu seçim çevrelerindeki okullarda asker, polis, jandarma ve korucu sayısının oldukça fazla olduğu belirtiler raporda, “sandıktan en az 15 metre uzakta bulunması gereken güvenlik görevlilerinin bu kurala uymadığı gözlemlenmiştir” denildi.

İHD gözlemcilerine önceki seçimlerden farklı olarak bağımsız gözlem yapma imkanı tanınmadığı ve engeller çıkarıldığı kaydedilen raporda, “Fiziksel engelli seçmenlerin oy kullanmasına ilişkin zorluklar ve engellenmeler bu seçimlerde de gözlemlenmiştir” diye belirtildi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir