Pazartesi günü açlık grevindekilere müdahale yapılacağı iddiası

ÖHP, Şakran Cezaevi yönetiminin açlık grevindeki mahpuslara zorla tıbbi müdahalede bulunabileceğini duyurdu.

Özgürlükçü hukukçular Platformu (ÖHP) İzmir, Şakran Cezaevi yönetiminin Pazartesi günü açlık grevindeki tutuklulara zorla tıbbı müdahalede bulunabileceğini duyurdu.

Türkiye’nin birçok cezaevinde siyasi tutuklular, “PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve cezaevlerindeki hak ihlaller ve baskıların son bulması, operasyon yürütülen köylerde ablukanın kaldırılması” gibi taleplerle açlık grevindeler. Açlık grevinin başladığı ilk cezaevlerinde biri olan Şakran’da ise açlık grevleri 60. gününde.

Cezaevinin T2 ve T3 bölümlerinde kalan açlık grevindeki iki tutuklu ailelerini arayarak, cezaevi yönetiminin pazartesi günü kendilerine müdahalede bulunacakları bilgisini verdi. Müdahaleyi İzmir Özgürlükçü Hukukçular Platformu, twitter hesabında şu şekilde duyurdu “Şakran Hapishanesi’nde yönetim, açlık grevinin 60. gününde olan müvekkillerimize pazartesi zorla tıbbi müdahalede bulunacaklarını belirtmiş. Müvekkillerimiz taleplerinin kabul edilene süresiz, dönüşümsüz, açlık grevine devam edeceklerini ve müdahaleyi kabul etmeyeceklerini belirtmiştir”.

‘ZORLA MÜDAHALE ETİK DIŞIDIR’

Pazartesi günü ÖHP üyesi avukatlar cezaevine giderek olası hak ihlaline engel olmaya çalışacakken, Platformun sözcülerinden Avukat Mecit Yıldırım “Açlık grevindeki bir kişiye zorla müdahale bulunulması, etik kurallarına aykırıdır ve kişinin iradesine saygısızlıktır. Zorla bir tedavi uygulanmaması gerekiyor. Bilincini yitirmek üzere olanların revire alınması olabilir ama ailesini arayan tutukluların belirttiği gibi bütün tutukluların revire götürülerek müdahale edilmesi kabul edilecek bir şey değil, saldırıdır” dedi.

‘SAĞLIK KONTROLÜ ADI ALTINDA MÜDAHALE YAPILACAK’

Şakran T2 Bölümü’nde kalan Abdulbahri Yıldırım adlı tutuklu bugün ailesini arayarak, cezaevinde durumun gittikçe ağırlaştığını bazı tutukluların kan tükürdüğü ve aşırı derece kilo kayıplarının yaşandığını aktardı. Cezaevi idaresi tarafından kendilerine açlık grevinde olan tutuklulara sağlık kontrolleri adı altında müdahale edileceğini aktaran Yıldırım, durum hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesini istedi.

‘YA PAŞA PAŞA BIRAKIRSINIZ YA DA BİR YOLU BULUNUR’

Geçtiğimiz günlerde yakınları ile görüşüne giden ailelerin aktardığı bilgilere göre Şakran T2 Cezaevi müdürünün açlık grevinde olan tutuklulara “Ya paşa paşa bırakırsınız ya da bu işin bir yolu yordamı bulunur” dediğini aktardılar.

BULDAN: T3 CEZAEVİNE MÜDAHALE HAZILIĞI VAR ADALET BAKANI TELEFONLARIMIZA ÇIKMIYOR

Konu hakkında Adalet Bakanına ulaşmayan Çalışan HDP İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkan Vekili Pervin Buldan, Şakran T3 cezaevinde bir müdahale hazırlığı olduğuna dair hazırlık yapıldığına dair bilgilerin geldiğini ancak konu hakkında Adalet Bakanının telefonlarına çıkmadığını söyledi.

ÖZKAN: CEZAEVİ İDARESİ TIBBİ MÜDAHALE OLABİLİR DEDİ

Konu hakkında Cezaevi yetkilileri ile görüştüklerini söyleyen HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, cezaevi yetkililerinin tutukluların aşırı kilo kaybı yaşadığını bu nedenle tıbbi müdahale edebileceklerini söylediğini aktardı. Yapılacak müdahalenin ne tür bir müdahale olacağı hakkında bir bilgi alamadıklarını aktaran Özkan, cezaevi idaresi ile girişimlerinin devam ettiğini dile getirdi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir