Demokrasi İçin Birlik (DİB) avukatlarından Sercan Aran, birçok bölgeden sandık kurulu mührünün oy pusulasının arka yüzeyi yerine ön tarafına vurulduğuna ilişkin şikayetler aldıklarını belirterek, bunun oy iptali için sebep olmadığını duyurdu. Aran, “Mamak’ta hayır oylarının yoğun olduğu birkaç okulda bu mühür pusulanın ortasına basılmış. Vatandaşlarda oylarını kullanmıştır. Daha sonra AKP’liler itiraz etmişler” bilgisini paylaşan Aran, bu durum sandık kurulunun kusuru olduğunu söyledi.

Aran, şu uyarılarda bulundu:

“Oy pusulasında sandık kurulu mührü pusulanın arkasında olması gerekiyor. Mamak’ta hayır oylarının yoğun olduğu bir kaç okulda bu mühür pusulanın ortasına basılmış. Vatandaşlarda oylarını kullanmış. Daha sonrasında AKP’liler itiraz etmişler. Oy pusulaları ilçe seçim kurulu ile görüşülerek değiştirilmiş. Akşam muhtemelen AKP’liler sandık kurulu mührü ön yüze vurulmuş denilerek, iptal ettirmeye çalışacaklar.

Bu kusur sandık kurulunun kusuru olduğu için geçersizlik nedeni sayılamaz. Mamak başta olmak üzere lütfen tüm yerlerde mührün basıldığı yerin kontrolünü sağlayalım. Böyle bir sıkıntı varsa akşam sorun çıkacağı düşünülen yerlerde gerekirse oy kullanma işleminin durdurulmasını sağlayıp pusulaların değiştirilmesini sağlayalım. Çünkü şu sandığın 17.00 da açılması yasak olduğu için o ana kadar oy kullanmış kişilerin tekrar oy kullanması mümkün olmadığı için eğer yarıda pusulalar değiştirildi ise değişmeyen pusulalar geçersiz sayılacaktır.

1- Öncelikle pusulaların değiştirilmemesini sağlayalım çünkü bu sandık kurulunun hatası.

2- Değiştirilmiş ise o ana kadar kullanılan oy akşam sayım esnasında geçersiz sayılmaması için o sandıkta muhakkak yeteri kadar müşahit bulunduralım.” (DİHABER)