Türkiye’nin geleceği açısından kritik sayılan Başkanlık referandumuna artık saatler kaldı. Başta Kürt illeri olmak üzere Türkiye’nin 32 ilinde bugün saat 07.00’de, geri kalan diğer illerde 08.00’de seçmenler oy kullanmaya başlayacak. Anayasanın birçok maddesinde daha çok merkezi yetkileri güçlendirmek üzere yapılan 18 maddelik anayasa değişikliği için yurt içinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140 sandıkta oy kullanacak. Bu seçimde aynı zamanda 18 yaşını dolduran 1 milyon 269 bin 282 yeni seçmen oy kullanacak.

TÜRKİYE’NİN 82’NCİ İLİ CEZAEVLERİ

OHAL uygulamaları ve yapılan yoğun operasyonlar sonrasında nüfusu 210 bini aşarak rekor seviyeye çıkan cezaevlerinde 461 sandık kurulacak. Böylece cezaevleri nüfusları itibariyle Artvin (168 bin), Sinop (205 bin), Bayburt (90 bin), Gümüşhane (172 bin), Bartın (192 bin), Ardahan (98 bin), Iğdır (192 bin) gibi illeri geride bırakırken, 200 binin biraz üzerinde nüfusu olan Yalova, Karabük, Kırşehir, Hakkari, Erzincan, Bilecek gibi illerin nüfuslarını yakaladı.

HDP EŞBAŞKANLARI CEZAEVİNDE OY KULLANACAK

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutulduğu Edirne F tipinde Figen Yüksekdağ Kandıra F tipi cezaevinde oy kullanacak. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü verilerine göre cezaevlerinde bulunan yaklaşık 120 bin kişi hükümlü olduğu ve haklarındaki ceza kesinleştiği için oy kullanamayacak.

LİDERLER NEREDE OY KULLANACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da, Başbakan Binali Yıldırım İzmir’de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara’da oy kullanacak.

‘EVET’ ÇIKARSA

Referandumda ortaya çıkacak sonuç her koşulda Türkiye’nin geleceğini yakından ilgilendirecek ve hatta geleceğini şekillendirecek. Halk oylamasına sunulan anayasa değişikliğinin kabul edilmesi, Türkiye’nin 90 yıllık sisteminde köklü bir değişikliğe neden olacak. Ayrıca çıkacak olan “Evet” sonucu üzerinden, OHAL ile birlikte oluşturulan “baskı sisteminin” toplum tarafından onaylandığı üzerinden bina edeceği siyaset ile benzer yöntemleri kalıcılaştıracak. Bu yüzden kimi gözlemciler, getirilmek istenen sistemi, “OHAL ve KHK rejiminin kalıcılaşması” olarak nitelendiriyor.

‘HAYIR’ SEÇENEĞİ NEYİ İFADE EDER

Değişikliğin “Hayır” oyları ile reddedilmesi ise siyasette birçok dengeyi köklü bir şekilde değiştirecek. Toplamda oluşturulan baskı ortamına bir itiraz olarak değerlendirilecek olan “Hayır” sonucu, iktidar bu politikalarını bir süre daha devam ettirse bile bunları gözden geçirmeye zorlayacak. AK Parti içerisinde varlığına işaret edilen ancak her fırsatta bastırılan muhalifler de “Hayır” seçeneği ile harekete geçecek. MHP’de de taşlar yerinden oynayacak ve partiden dışlanan muhalif kanat mevcut yönetime karşı zaferini ilan edecek. Toplumsal muhalefet güçleri ise 7 Haziran seçimlerinden sonra ilk kez çok güçlü bir başarı elde etmiş olacak ve toplum üzerindeki baskıya dayalı korku atmosferi dağılacak.

KÜRTLERİN TERCİHİ

Her iki sonuçtan bağımsız olarak Kürt illerindeki “Hayır” oylarının oranı önem kazanacak. İktidarın bölge illerine yönelik yürüttüğü politikaların “kabul gördüğüne ve halk tarafından desteklendiğine” ilişkin sözleri Newroz itirazından sonra ilk kez sayısal olarak veriye dönüşecek. Özellikle, Şırnak, Hakkari, Diyarbakır, Mardin, Cizre, Yüksekova, Sur gibi merkezlerde çıkacak olan sonuçlar, yürütülen politikalara “onay verilip verilmediğini” siyasal veri olarak ortaya koyacak.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI HEYECAN BAŞLADI

Referanduma artık saatler kalırken, siyasi partiler ve çevreler referanduma ilişkin son sözlerini söylüyor. Sandık güvenliğine ilişkin hazırlık yapan çoğu sivil oluşum ise hazırlıklarını tamamladı.

Seçmende de heyecanlı bekleyiş başladı. Bütün merkezi alanlarda çok daha yüksek tonda referandum konuşulmaya ve tartışılmaya başlandı. İnsanlar yer yer “sandıkların korunamayacağına” ilişkin kaygılarını dile getirse de, sonucun Türkiye açısından “Hayır”lı olması konusundaki beklentilerini dile getiriyor.

CHP VE HDP’DE HUMMALI ÇALIŞMA

Ayrıca CHP ve HDP genel merkezlerinde de referandum için hummalı çalışmalar var. Her iki partide de sandık sonuçlarını takip edecek olan merkezler oluşturulmuş durumda. Partileri takip edecek basın mensupları için de ayrı bir hazırlık yapılıyor. (Kenan Kırkaya – DİHABER)